JANČÍKOVÁ, M. Návrh změn informačního systému malé firmy [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Dydowicz, Petr

Cílem práce bylo navrhnout změny informačního systému pro malou firmu na základě analýzy současného stavu podniku a procesů, které v něm probíhají. Finálním výtvorem měl být informační systém, který sníží náklady a zvýší efektivitu práce. V analytické části práce studentka představuje společnost, pro kterou navrhuje změny, provádí analýzu vnitřního prostředí "7S", následně společnost analyzuje z pohledu ICT infrastruktury, závěrem výstupy analýz presentuje formou výstupní SWOT metody. V návrhové části nejprve popisuje požadavky na IS ze strany zadavatele, rovněž bere do úvahy možnosti pořízení nového IS. Návrh IS je podpořen vhodnými metodami datového modelování, v rámci funkčního modelování používá pro dokreslení slovního popisu klíčových procesů vhodné diagramy. V rámci ekonomického zhodnocení se zabývá nejen nákladovou částí projektu, ale i návratností investice, kdy porovnává navrhované řešení se stávajícím stavem po stránce nákladů. Závěrem představuje přínosy práce. Práce splňuje veškeré požadavky na projekt s obdobnou tématikou, neobsahuje zjevné formální, ani obsahové nedostatky.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů B
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Praktická využitelnost výsledků B
Uspořádání práce, formální náležitosti, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň A
Práce s informačními zdroji, včetně citací A
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Zemanec, František

Autorka rozdělila práci na tři hlavní části - teoretickou, analytickou a praktickou. V teoretické části formuluje základní definice související s analýzou a návrhem podnikových informačních systémů. Analytická část zkoumá současný stav informačních systémů podniku GRENA a.s. metodami popsanými v teoretické části práce. V prakticé části autorka navrhuje vlastní řešení vybraného slabého místa zjištěného při analýze současného stavu. Po jazykové stránce práce obsahuje poměrně velké množství gramatických chyb a překlepů (str. 27 zalomení řádku uprostřed slova, str. 12 obr. 1 "SYNATAXA", str. 14 "orgaware", str. 39 "vyhotovujúce riešenie" a další). Na straně 29, obr. 7 - rozdělení IT oddělení - je chybně uvedeno oddělení Infrastruktura systému, správně má být Správa informačních systémů. Analytická část je dobře zpracována, autorka správně vyhodnotila slabé místo informačního systému společnosti a v praktické části navrhla odpovídající a funkční řešení. Datový model navržený autorkou obsahuje drobné nedostatky. Zejména není dostatečně vysvětlena vazba mezi tabulkami objednavka-dopravci, která je zdvojením tranzitivní relace objednavka-uzivatel_dopravca-dopravci. Tato relace může mít jisté opodstatnění, které ale není dostatečně vysvětleno. Ve funkčním modelu se autorka nezabývá situací, kdy vozidlo není automatickým systémem vpuštěno do areálu. Závěr: práce přes výše popsané dílčí nedostatky splňuje zadání, navržené řešení je prakticky využitelné a proto práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů C
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Praktická využitelnost výsledků C
Struktura práce, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň E
Práce s informačními zdroji B
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 135311