ADAMI, M. Vlastnosti slitin s vysokou entropií legovaných kvazikrystaly [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Čížek, Jan

Předkládaná diplomová práce studenta Martina Adamiho se zabývá tématem využití technologie SPS pro přípravu otěruvzdorných materiálů na bázi vysokoentropických slitin s přímesí kvazikrystalu. Tato kombinace představuje možné zásadní zvýšení odolnosti těchto slitin, přičemž Martinova práce predstavuje zcela první experimenty v tomto směru. Student se této výzvy ujal a velká část experimentální části práce tak byla hotova dříve, než bylo zprvu plánováno. I z tohoto duvodu se v práci, nad rámec původního zadání, objevují vlastní testy otěruvzdornosti, což hodnotím velice kladně nejen z pozice vedoucího, ale i z pozice vědeckého pracovníka. Co kladně hodnotit nemohu je fakt, že naopak dokončení jiných fází výzkumu (EBSD, přeměření některých spekter XRD) Martin časově nezvládl a práce je o tyto výsledky ochuzena. I tak by po dokončení probíhajících analýz měl tento výzkum být publikován formou článku v časopise, přičemž Martin bude za svůj přínos jedním ze spoluautorů. S postupem sepisování závěrečné práce jsem jako školitel spokojen, až na jednu velkou výhradu. Martin bez problému zapracovával pripomínky a komentáře, komunikoval získané výsledky, a dařilo se mu vyvarovat některých chyb typických pro vědecké prvotiny. Upozornit bych chtěl i na studentovu práci s literárními zdroji a fakt, že námi získané výsledky jsou komentovány právě oproti již publikovaným zdrojům, což je postup vídaný spíše u článků ve vědeckých časopisech. Zmiňovanou velkou výhradou je, jak bylo naznačeno, časové hledisko. Přestože byly získané výsledky k dispozici více než rok (student prodlužoval studium), byla vlastní práce sepsána doslova na poslední chvíli, což mělo za následek právě některé chybějící analýzy. Na vlastní práci se toto dále nijak neprojevilo, Martin psát umí, jen jako školitel nemohu díky tomu přístup hodnotit známkou A. Celkově se Martin osvědčil jako spolehlivý a samostatný student, který prokázal dobrou orientaci v nelehké problematice. Práce splnila cíle stanovené v zadání. Přístup studenta hodnotím celkovým stupněm B a práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Tesař,, Tomáš

Předložená práce se zabývá přípravou vysokoentropických slitin s příměsí kvazikrystalů metodou mechanického legování čistých kovů a následného slinování plazmovým výbojem (SPS). Student v rešeršní části shrnuje základní poznatky k vysokoentropickým slitinám i kvazikrystalům, jejich základní vlastnosti a metody přípravy. Přehledné a logické členění rešerše prokazuje, že student dobře obsáhnul zpracovávané téma a že se velmi dobře orientuje v odborné literatuře, ze které vybírá podstatné informace jako základ pro další experimentální část. V experimentální části autor popisuje celý proces vzniku studovaných materiálů, od mechanického legování a míchání vstupních prášků, přes přípravu kompaktů metodou SPS, po následné analýzy připravených materiálů. Velmi kladně hodnotím použití širokého spektra moderních analytických metod, včetně skenovací elektronové mikroskopie, rentgenové difrakční spektroskopie, difrakce zpětně odražených elektronů a následné testování otěruvzdornosti metodou pin-on-disc. V závěru autor uvádí, že ačkoli nedošlo k dokonalému promísení výchozích složek při mechanickém legování, bylo zjištěno zvyšování otěruvzdornosti HEA slitiny se vzrůstajícím podílem kvazikrystalů. Práce je napsána kultivovaným, čtivým stylem a obsahuje pouze minimální množství stylistických nedostatků či překlepů. Větší výtka směřuje k občasnému užívání neinženýrských výrazů při hodnocení kvantity či kvality, uvádění středních hodnot bez směrodatných odchylek a nedůslednému formátování referencí. Předložené výsledky a diskuse však nejvíce trpí na nedokončená měření, která byla provedena až po odevzdání práce. Zmiňované zlepšení otěruvzdornosti autor připisuje změnám fázového složení, velikosti zrn a míře deformace uvnitř zrn v závislosti na obsahu kvazikrystalů v materiálu. Bohužel, fázové složení dvou ze čtyř vzorků bylo (jak autor uvádí) ovlivněno nedostatečnou metalografickou přípravou před měřením. Vyhodnocení difrakce zpětně odražených elektronů, z nějž byla hodnocena velikost zrn a vnitřní deformace, nebylo pro vzorek s nejlepšími otěrovými vlastnostmi provedeno. Závěru tak schází jistá kompaktnost pro podpoření získaných výsledků. Celkově doporučuji práci k obhajobě a navrhuji stupeň hodnocení B.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 136883