SUMTSOV, A. Určení směru zdroje zvuku z vícekanálového audiosignálu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Krejsa, Jiří

Pan Artem Sumtsov ve své práci analyzuje tříkanálový zvukový záznam a zpracovává metody pro určení směru, ze kterého nahraný zvuk vychází. V práci jsou zpracovány celkem 4 metody, je uvedena jejich podstata (kromě metody fázové korelace, která přesahuje aktuální znalosti bakaláře) a na sadě nahraných zvuků jsou metody porovnány. Zatímco tvorbu Matlabovských skriptů a zpracování dat provedl pan Sumtsov velmi pečlivě, text vlastní práce poněkud trpí sepsáním na poslední chvíli, což je škoda, vzhledem k tomu že na práci měl pan Sumtsov o rok více než obvykle. Nicméně dosažené výsledky pokládám za zajímavé, mohou posloužit při dalším rozvoji projektu a proto práci doporučuji k obhajobě a hodnotím ji známkou dobře.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací C
Samostatnost studenta při zpracování tématu C
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Ripel, Tomáš

Bakalářská práce pana Sumtsova se zabývá určováním zdroje zvuku z vícekanálového audiosignálu. Jsou zde popsány 4 metody analýzy zvuků zaznamenaných současně ze tří mikrofonů. Metody jsou ověřeny na datech získaných za pomoci nahrávacího zařízení Roland Edirol R-44 a do trojúhelníku poskládaných mikrofonů DPA 4060 s kulovou charakteristikou. Práce pravděpodobně měla mít charakter rešerše popisující danou problematiku, ale nepůsobí tak. Uvedené 4 metody určování zdroje zvuku jsou popsány bez jakéhokoliv úvodu, či zdůvodnění jejich výběru. Není zde dokonce ani uvedeno, zda existují další metody detekce směru zdroje zvuku. Příprava skriptů v programu Matlab u jednotlivých řešení je nicméně uvedena velmi přehledně, stejně jako vyhodnocení výsledků jednotlivých metod. Po stylistické stránce je práce velmi nevyvážená. Je zde patrná častá změna osoby, čísla i času. Text práce dle mého názoru neodpovídá množství odvedené práce. Bakalář by si měl uvědomit, že technický dokument musí splňovat určitá kritéria, samotné vytvoření programů, provedení výpočtů a simulací je jen prvním, byť nejdůležitějším krokem pro splnění jakéhokoliv zadání. Přes uvedené připomínky má práce konkrétní výsledek v podobě porovnání několika metod určení zdroje zvuku a proto ji hodnotím jako „C - dobře“.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti D
Grafická, stylistická úprava a pravopis D
Práce s literaturou včetně citací C
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 33787