MACKOVÁ, P. EKG biofeedback [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Sekora, Jiří

Úkolem práce studentky Pavlíny Mackové byl návrh hry pro biologickou zpětnou vazbu s využitím EKG, konkrétně tepové frekvence. V teoretickém úvodu jsou zbytečně diskutovány pasáže, které nejsou zcela nutné pro další část řešení, nebo je z nich čerpána pouze část. V praktické části studentka řešila online snímání EKG pomocí systému Biopac a předání nasnímaných dat ze software akviziční jednotky do Matlabu. Samotný program je dobře sestavený, studentka během semestru ladila program s ohledem na požadavek přenosu pokud možno v reálném čase. Oceňuji originální nápad vizualizace s kmitající kuličkou. Součástí práce bylo i ověření programu na souboru respondentů, toto bylo provedeno a výsledky měření zhodnoceny. Mezi akviziční jednotkou a programem v prostředí Matlab dochází ke zpožďování oproti reálnému přenosu, příčiny tohoto zpoždění jsou rovněž v závěru práce diskutovány. Po formální stránce nemám výhrady, práce je logicky členěna. K řešení práce bylo nastudováno dostatečné množství literatury. Cíle diplomové práce byly splněny v plném rozsahu, vzhledem k uvedeným výhradám hodnotím práci studentky Pavlíny Mackové známkou "velmi dobře".

Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Kolářová, Jana

Diplomová práce Pavlíny Mackové je zaměřena na EKG biofeedback. V úvodní části zcela chybí rozprava o používání biofeedbacku a tedy i smysl předložené práce. Tato stěžejní část je uvedena dále v textu od strany 41. Vysvětlení principu biofeedbacku je uveden na straně 40 pomocí adaptivního systému. U takto předloženého popisu však zcela postrádám spojitost s biologickou zpětnou vazbou a definice biofeedbacku není dokončena. Možnosti zpracování signálu v reálném čase pomocí Matlabu v práci nejsou přímo diskutovány, ale z popisu realizace terapeutické hry je zřejmé, že lze hru realizovat v reálném čase. Technické řešení terapeutické hry, které je naprogramováno v programovacím prostředí Matlab je nastíněno na straně 61. Detailní popis, podle kterého by bylo možné obdobné úlohy realizovat, chybí. Je však zde detailně řešeno zpoždění celého systému, které je nutno akceptovat při běžící aplikaci v reálném čase. Také je zde velmi detailně popsána grafická prezentace srdečního rytmu (pohyb kuličky), která je zobrazována osobě, která podstupuje biofeedback. Realizace aplikace je funkční a byla odzkoušena na skupině respondentů. Z formálního hlediska mám však několik výhrad. Kapitoly nejsou zvoleny vhodně s ohledem na řešenou problematiku. Všechny kapitoly sice s řešeným tématem souvisí, ale souvislost mezi nimi čtenář najde až po přečtení celé práce. V kapitole 3 je uveden přehled metod detekce QRS komplexu z EKG signálu. Autorka použila pouze jednu metodu s tím, že zvolená metoda je nejvhodnější. Není však toto tvrzení nijak podloženo. Větší část kapitoly je tedy nadbytečná. Také kapitola 4 obsahuje několik metod pro analýzu HRV a opět je použita jen analýza HRV v časové oblasti a nebylo nutné vypisovat více metod. Praktická část diplomové práce byla vyřešena velmi dobře. Bohužel úroveň popisu realizační části je na nižší úrovni stejně jako teoretická část, která nebyla vhodně rozvržena.

Navrhovaná známka
D
Body
65

Otázky

eVSKP id 51852