FAJTL, Z. Charakterizace vlastností nápojů s nízkým obsahem alkoholu spektroskopickými metodami [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Polovka, Martin

Študent Zdeněk Fajtl při práci na projekte bakalárskej práci preukázal schopnosť naštudovať si zadanú problematiku z dostupných literárnych zdrojov, do detailov sa oboznámil s experimentálnou technikou a pod vedením pracovníkov VÚP Bratislava realizoval experimentálnu časť práce. K spracovaniu a interpretácii výsledkov pristupoval primerane svojim znalostiam, so snahou o kritické zhodnotenie výsledkov. Počas práce prejavil samostatnosť, schopnosť analyzovať problém a navrhnúť riešenia. S ohľadom na niektoré otvorené otázky bude vhodné v ďalšom období dopracovať problematiku termooxidačnej stability miešaných nápojov s nízkym obsahom alkoholu, na čo má študent Zdeňek Fajtl všetky predpoklady. Vzhľadom na časový rámec vyčlenený na projekt bakalárskej práce, hodnotím rozsah a úroveň bakalárskej práce známkou výborne/A a odporúčam prácu komisii prijať jako podklad pre udelenie akademického titulu bakalár. Ako školiteľ mám nasledovnú otázku k obhajobe: V teoretickej časti práce uvádzate popri EPR ďalšie experimentálne techniky vhodné na štúdium stability piva a miešaných nápojov na báze piva. Aké informácie možno získať z meraní IČ spektier resp. pomocou UV-VIS meraní a aké ďalšie techniky okrem spektroskopických by ste na štúdium komplexného systému akým vzorka piva predstavuje použili?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Závěry práce a jejich formulace B
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Omelka, Ladislav

V rámci bakalářské práce se její autor Zdeněk Fajtl zabývá hodnocením antioxidační stability 4 vybraných typů nízkoalkoholických nápojů na bázi piva (nápoje typu Radler) a jejich srovnáním se stabilitou 2 typů piv (Staropramen, Zlatopramen). Hodnocení bylo provedeno aplikací metody EPR spektroskopie, která detekuje volné radikály, vznikající v průběhu tepelných zatížení uvedených produktů. V práci jsou prezentovány základní informace o procesu výroby piva a nápojů typu Radler, jakož i základy teorie EPR spektroskopie. Na základě experimentálních výsledků je uvedeno pořadí studovaných nápojů podle jejich stability. Práce je napsána po stránce formální velmi dobře, s minimem překlepů. Rovněž zhodnocení experimentů je v rámci diskuze prezentováno na dobré úrovni, přičemž je nutné zohlednit složitost studované problematiky.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 65244