VALOUCH, M. Bezdrátové rozhraní pro digitálně řízené aplikace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Brančík, Lubomír

Úkolem studenta bylo prostudovat problematiku bezdrátových rozhraní pro komunikaci s digitálně řízenými prvky, s podporou standardních sběrnic SPI, I2C, CAN apod., a navrhnout bezdrátové rozhraní pro digitální aplikaci určenou pro použití na malém motocyklu. Součástí práce bylo i vytvoření kompletních konstrukčních podkladů pro realizaci. Zadání projektu lze považovat za splněné pouze zčásti. Student provedl zevrubnou diskusi dostupných možností řešení a pro konkrétní aplikaci v oblasti monitorování provozního stavu motocyklu, sice měření jeho rychlosti, vybral bezdrátové rozhraní ve formě infračerveného přenosu dat. Tato varianta se nakonec ukázala jako málo vhodná, především z důvodu snadného znečistění snímače. Jako řídicí jednotky byly použity mikrokontroléry ATmega16 a ATmega8 firmy Atmel, komunikace mezi nimi je realizována přes sběrnici I2C, komunikace s externím počítačem přes sběrnici RS232. Práce je doplněna konstrukčními podklady pro realizaci systému a jeho umístění na malý motocykl Simson, nechybí vývojové diagramy programů mikrokontrolerů, postrádám však návrhy desek plošných spojů a jejich osazovací plány. Jak student v závěru píše, prakticky se pak nepodařilo zprovoznit nejen systém infračervené komunikace, ale ani komunikaci mezi mikrokontroléry přes sběrnici I2C. Po formální stránce mám k práci řadu výhrad. Předně je zvoleno velmi nepřehledné číslování kapitol, kdy je druhá úroveň nahrazena jednočíselným značením se závorkou, načež opět pokračuje úroveň třetí. Některé názvy kapitol a podkapitol se opakují (např. „3) Jednotka slave“ a „4.3.2 Jednotka slave“ jako její podkapitola, podobně pro „Jednotka master“ na str. 30 a 31). Odkazy na literaturu jsou voleny nepřiměřeně často – např. v kap. 2.1.1 jsem jich napočítal 13 v rámci jedné stránky, téměř za každou větou, přitom stále na tutéž položku. První věta v úvodu „Semestrální práce se zabývá …“, je zřejmě opomenutí a pozůstatek práce semestrální. Student pracoval samostatně a prokázal potřebnou úroveň znalostí v oblasti analogových i digitálních obvodů a konstrukce zařízení.

Navrhovaná známka
C
Body
75

Posudek oponenta

Rumánek,, Jaroslav

Student v diplomové práci popisuje návrh a realizaci bezdrátového systému pro motocykl Simson. Vytvořil digitálně řízenou aplikaci pro jednotky Master a slave. Pro realizaci zvolil mikroprocesory od firmy Atmel ATmega8 a ATmega16. Student srozumintelně a výstižně popsal jednotlivé části systémy a také použité způsby komunikaci. Navržené zařízení umožňuje hlášení stavu a ovládání světel, měření rychlosti, poskytuje informace o stavu akumulátoru, teplotě valců motoru a komunikaci s osobním počítačem přes rozhraní RS-232. Pro bezdrátovou komunikaci student zvolil infračervený přenos. Student dále detailně popisuje celou realizaci hardwarové části. 5 kapitola je pak zaměřena ma vývoj softwaru. V závěru uvedl problémy, které se vyskytly při realizaci. Pro některé student uvedl způsob řešení, avšak komunikace po sběrnici I2C nebyla úspěšně dořešena. I přes zmíněné nedostatky lze konstatovat, že je práce dobře zpracována.

Navrhovaná známka
C
Body
75

eVSKP id 52375