VÁCLAVÍK, T. Analýza pasivního a semi-aktivního tlumení kmitání nosníku [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Hadaš, Zdeněk

Předkládaná bakalářská práce se analýzou tlumení nosníků s piezoelektrickou vrstvou. V práci je velmi stroze uveden přehled metod tlumení a chybí praktické příklady tlumení konstrukcí. Na základě modelu piezoelektrického vibračního generátoru byl vytvořen v prostředí Simulink model, který srovnával mechanické chování nosníku vzhledem k daným elektrickým zapojením. Bohužel student celých 11 měsíců před odevzdáním práce nekomunikoval a veškeré analýzy jsou vytvořeny jen pro tzv. energy harvester firmy MIDE a zcela zde chybí analýza pro nosné konstrukce a jejich využití v praxi - což je předmětem zadání. Místo toho je v práci obsažena kapitola 8, která není předmětem zadání, ale byla by nezbytná z hlediska praktického experimentu s nosníkem MIDE. Tento experiment bohužel nebyl realizován vzhledem k pasivitě studenta při řešení bakalářské práce. Výtky mám i k formálním náležitostem práce a stylistické úpravě. Nicméně student v práci prokázal svoje technické schopnosti a řešil problematiku tlumení na specifickém nosníku, kde byly jednotlivé metody porovnány. Bohužel kvalita práce je velmi ovlivněna nulovou komunikací s vedoucím.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání E
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod E
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti D
Grafická, stylistická úprava a pravopis D
Práce s literaturou včetně citací E
Samostatnost studenta při zpracování tématu D
Navrhovaná známka
E

Posudek oponenta

Tofel, Pavel

Cílem práce bylo seznámit se s problematikou pasivního a semi-aktivního tlumení kmitání nosníku, vytvoření modelu pro analýzu chování tlumeného kmitání vetknutého nosníku, návrh koncepce semi-aktivního tlumení vetknutého nosníku a výsledné porovnání pasivního a semi-aktivního tlumení vzhledem k velikosti vibrací nosníku. Úvodní část práce je napsaná srozumitelně a je adekvátně citovaná. Praktická část se zabývá simulacemi jednotlivých technik tlumení, kde bych ale osobně uvítal hlubší diskuzi a rozbor naměřených výsledků. Třeba návrh samotné koncepce semi-aktivního tlumení vetknutého nosníku je popsána na třech stránkách, kde samotný text zabere jednu stránku A4. Závěr práce ukazuje návrhy různých zapojení, které ovšem končí jen u konceptů. Zbytečně rušivě působí rozdílná velikost grafů, které jsou umístěny vedle sebe, např. obr 18. a obr. 19, obr. 23 a obr. 24, atd. Student provedl pěknou rešerši k danému tématu. Škoda jen té praktické části, která působí strohým dojmem.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis D
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 129718