JANUŠ, P. Nejistoty měření dynamické viskozity [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Frk, Martin

Na základě obsahového zpracování teoretické i experimentální části diplomové práce mohu s čistým svědomím konstatovat, že pan Januš splnil ve všech bodech zadání své práce. Student přicházel na pravidelné konzultace, při kterých vždy shrnul své výsledky dosavadní činnosti a následně jsme diskutovali nad dalším vývojem a směřováním jeho práce. Při zpracování naměřených dat student využil statistických metod a postupů a při vyhodnocení experimentu student aplikoval matematický aparát, v podobě parciálních derivací, který bychom jen těžko hledali v diplomových pracích ostatních studentů z oboru. Z důvodu mého časového zaneprázdnění v závěru semestru nebyla diplomová práce pana Januše podrobena detailní korekci, a proto se v ní vyskytují některé věcné, typografické, stylistické a pravopisné chyby. Na základě osobních zkušeností s diplomantem z předchozích let, však byl na tyto nedostatky předem upozorňován.

Navrhovaná známka
B
Body
80

Posudek oponenta

Rozsívalová, Zdenka

Diplomant se ve své závěrečné práci zabývá problematikou vybraných vlastností kapalných izolantů, především viskozitou a hustotou, uvádí přehled možných diagnostických metod sledování viskozity. Na základě získaných teoretických informací a s využitím přístrojového vybavení ústavu elektrotechnologie sestavil pracoviště pro sledování vlivu teploty na dynamickou viskozitu a hustotu kapalných izolantů a jeho funkci ověřil na praktických příkladech. Diplomová práce je sepsána v rozsahu 75 stran včetně seznamu použité literatury a přehledu symbolů používaných v textu. Práce je správně rozčleněna na teoretickou a praktickou část, její součástí je úvod do studované problematiky a závěr shrnující význam provedených experimentů. Teoretická část se zabývá reologickými vlastnostmi kapalných látek, metodami měření viskozity a hustoty kapalných izolantů a způsoby jejich vyhodnocování, včetně statistického zpracování získaných výsledků a stanovení přesnosti experimentálně získaných a zpracovaných dat, vyjadřované prostřednictvím nejistoty měření. Praktická část popisuje laboratorní pracoviště použitá, v rámci praktických měření, ke sledování hustoty a viskozity kapalných izolantů různými diagnostickými metodami. Výsledky experimentálních testů jsou zpracovány formou tabulek a přehledných grafických závislostí sledujících vliv teploty na hustotu a viskozitu destilované vody a dvou vzorků biologicky odbouratelných elektroizolačních olejů. Předložená práce je sepsána přehledně, s grafickým zpracováním na dobré úrovni. Práce bohužel vykazuje řadu pravopisných chyb, překlepů a smysl nedávajících formulací. Pro relaxační dobu a deformační smykové napětí je používáno stejné označení, obdobně např. pro konstantu viskozimetru a Boltzmannovu konstantu. Seznam použité literatury vykazuje nejednotný zápis jednotlivých odkazů. Podstatná část práce se zabývá teorií a praktickým vyjadřováním nejistot, jak přímých, tak i nepřímých měření. Na straně 40 se uvádí, že nejistoty jsou zaokrouhlovány na dvě platné číslice, což platí pouze pro konečnou hodnotu přiřazovanou k výsledku; v následujících praktických výpočtech této práce jsou však dílčí i výsledné nejistoty uváděny s různou přesností. Požadavky zadání byly splněny v plném rozsahu. Předložená diplomová práce a její zpracování splňují všechny požadavky, kladené na závěrečnou vysokoškolskou práci, nutné pro doporučení práce k obhajobě. Výsledky provedených a vyhodnocených experimentů jsou jednoznačně využitelné při návrzích a aplikacích s kapalnými izolanty.

Navrhovaná známka
C
Body
75

Otázky

eVSKP id 54309