JELEČEK, J. Pseudo-diferenční kmitočtové filtry vyššího řádu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Sládok, Ondřej

Diplomová práce, řeší problematiku „Pseudo-diferenčních kmitočtových filtrů vyššího řádu“. Student v úvodu popisuje teoretické poznatky o kmitočtových filtrech, nediferenční a pseudo-diferenční přenosy, dále popisuje problematiku vytváření pseudo-diferenčních struktur a aktivní prvky použité při návrhu. Student docházel na konzultace poslední dva měsíce pravidelně, přesto bych konstatoval, že je to málo. Cílem práce bylo navrhnout několik pseudo-diferenčních struktur vyššího řádu, bohužel student navrhl pouze jedno takovéto zapojení. V práci mi dále chybí nějaká hlubší analýza pseudo-diferenčního filtru, která by vedla k vylepšení jeho přenosových vlastností, které byly patrné už při simulaci. Je ale nutné říci, že při experimentálním měření filtr vykazoval podobné chování jako simulace a pracoval dle očekávání. Dále mi zde chybí teoretická a simulovaná hodnota CMRR. Z formálního a odborného hlediska obsahuje práce několik nedostatků a překlepů. Přesto byly minimální cíle práce splněny, a proto hodnotím práci E/59 bodů.

Navrhovaná známka
E
Body
59

Posudek oponenta

Dvořák, Jan

Předložená diplomová práce se zabývá návrhy pseudo-diferenčních kmitočtových filtrů vyššího řádu. Na první pohled je práce poměrně krátká. Dále lze konstatovat, že student částečně nesplnil zadání, jelikož dle zadání mělo být navrženo několik filtračních struktur, ze kterých se jedna vybere pro praktickou realizaci. Nicméně, student navrhl pouze jednu filtrační strukturu. Chybí rozdělení filtrů na základě použité aproximace (Butterworth, Chebyshev atd.) a na základě pracovního módu (proudový, napěťový nebo smíšený. Uvedený makromodel aktivního prvku UCC na straně 28 je zakreslen špatně. Navíc není uvedeno, zda se jedná o simulační model 3. úrovně nebo 1. úrovně a jaké má vlastnosti. Kapitola 6 zabývající se vlastním návrhem filtru naprosto postrádá postup návrhu. Není uvedeno, jak student odvodil jednotlivé rovnice popisující chování filtru. Na straně 32 student popisuje výsledky simulací, kde uvádí, že pro simulace použil simulační model UCC-3L, který nikde není prezentován. Dále nesprávně uvádí, že mezi získanými výsledky nejsou zásadní rozdíly. Útlum navrženého filtru je nedostatečný a není diskutováno, proč tomu tak je. Fázové charakteristiky na obrázku 7.5 nejsou v případě neinvertované dolní propusti správné. Student provedl analýzu obvodu z pohledu změny napájecího napětí, ale jen pro jednu hodnotu a navíc získanou modulovou charakteristiku neporovnává s původním průběhem. Proto nelze konstatovat, že nedošlo k žádné změně. Student mohl provést měření pro další nižší hodnoty napájení a najít minimální úroveň tohoto napájecího napětí, kdy obvod bude ještě fungovat. Práci hodnotím E/50 bodů.

Navrhovaná známka
E
Body
50

Otázky

eVSKP id 115426