Proxy firewall

Loading...
Thumbnail Image
Date
ORCID
Mark
A
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií
Abstract
Diplomová práce souhrnně pojednává o tématice proxy serverů a firewallů, s přihlédnutím k dalším souvisejícím technologiím a síťovým technikám. Systematicky popisuje obecnou problematiku firewallů se zaměřením na proxy firewally a jejich bezpečnost. Dalšími systémy, které jsou v rámci práce zmíněny, a které určitým způsobem souvisí s bezpečností sítí, serverů nebo klientských stanic, popřípadě s omezováním zdrojů na Internetu, jsou systémy k detekci průniků (IDS), antivirové systémy a filtery pro regulaci internetového obsahu. IDS systémy lze typicky doplnit různými přídavnými aplikacemi a nástroji, které obohacují a zvyšují jejich potenciál včetně grafických nástaveb. I na tuto druhotnou část je v práci pamatováno. Některé provozované systémy spolu navíc dokáží vzájemně spolupracovat, čehož se s úspěchem využívá (např. součinnost FW & IDS). První velká kapitola má za cíl vystínit technologie firewallů, přehled jejich typů, základní funkcionalitu a závěrečné srovnání. Okrajově se zmiňuje o nasazení firewallech v praxi. Druhá kapitola teoreticky objasňuje problematiku překladu síťových adres (NAT) ve spojitosti s funkčností, bezpečností a omezením mechanismu NAT. Třetí kapitola zahrnuje ucelený výklad o proxy serverech, především vysvětlení principu z funkčního hlediska a specifikace oblasti nasazení, kapitola je zakončena přehledným výčtem a popisem druhů proxy serverů. Zbývající kapitola, pojmenovaná Linuxový proxy firewall, je věnována stěžejní části práce. Obecně pojednává o platformě Linux, distribuci Debian GNU/Linux, základech bezpečnostní politiky, konfiguraci sítě, bezpečnosti serveru v síti, firewallech v Linuxu (framework Netfilter, nástroj Iptables) a proxy serveru Squid. Následující části v podobě dalších podkapitol strukturou navazují na předchozí a rámcově popisují oblasti teorie systémů k detekci průniků, antivirové kontroly a filtrování obsahu na základě různých metod. Vše obdobně jako v předešlém. V praktické části práce bylo navrženo řešení proxy firewallu postavené na operačním systému Linux, konkrétně byla zvolena distribuce Debian GNU/Linux, která je svými charakteristickými vlastnostmi velice vhodná pro serverové nasazení. Na tomto prostředí staví další bezpečnostní software, který je součástí proxy firewallu v podobě antivirové ochrany, content filteringu a systému detekce průniků. Prioritou je tedy co nejkomplexnější zabezpečení počítačové sítě, z čehož plyne pokrytí detekčními schopnostmi co možná nejširšího spektra působnosti na poli síťové bezpečnosti. Cílem této diplomové práce je nejen popis principu činnosti proxy firewallů a vzájemné porovnání s ostatními typy, včetně uplatnění dalších, již zmíněných systémů, ale i vlastní navržené řešení zdarma zvyšující zabezpečení v síti se snahou přiblížení se k čistě komerčním produktům dostupným na trhu.
This diploma thesis deals with the topic of proxy servers and firewalls and considers other associated technologies and network techniques. It systematically describes the general issues of firewalls, with a special focus on proxy firewalls and their safety. Additional systems mentioned in this document are intrusion detection systems (IDS), antivirus systems and content control filters – as these are also connected with safety of networks, servers and workstations or with limiting various Internet sources. IDS systems can be typically supplemented with various additional applications or tools that enrich them and increase their potential – including graphic additions. This part is remembered too. Some systems can communicate with each other, which is successfully utilised (FW & IDS co-operation, for example). The purpose of the first large chapter is to present firewall technologies, to list firewall types, their basic functionality and to present the final comparison. It marginally mentions firewall applications in practice. Chapter two explains the theory of network address translation (NAT), deals with its functionality, safety and with limiting the NAT mechanism. Chapter three brings a comprehensive presentation of proxy servers. It explains their principle from the point of view of functionality and the specification of application areas. The chapter is complete with a clear list of proxy server types and their descriptions. The last chapter named Linux Proxy Firewall is the key part of the work. It deals generally with the Linux platform, the Debian GNU/Linux distribution, principles of safety policy, network configuration, network server safety, Linux firewalls (Netfilter framework, Iptables tool) and with the Squid proxy server. The following subchapters respect the previous structure: they describe the theories of intrusion detection systems, antivirus checks and content filtering based on different methods. All this is presented similarly to the previous chapters. A proxy firewall solution built on the Linux operating system has been proposed in the practical part. The Debian GNU/Linux distribution has been chosen, being very suitable for server use due to its features. This environment is also used for additional safety software contained in the proxy firewall: antivirus protection, content filtering and an intrusion detection system. The priority is the most comprehensive computer network security, which requires detection abilities with the broadest possible coverage in the area of network safety. The purpose of this diploma thesis is not only to describe the principle of operation of proxy servers and to compare them with other types and other systems, but it also brings my own proposed free solution, which increases network safety and has the ambition of comparing it with clearly commercial products available on the market.
Description
Citation
KUGLER, Z. Proxy firewall [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2009.
Document type
Document version
Date of access to the full text
Language of document
cs
Study field
Telekomunikační a informační technika
Comittee
doc. Ing. Karel Burda, CSc. (předseda) doc. Ing. Vít Novotný, Ph.D. (místopředseda) doc. Ing. Kamil Říha, Ph.D. (člen) Ing. Jaromír Hrad, Ph.D. (člen) Ing. Radim Pust, Ph.D. (člen) Ing. Ivan Míča, Ph.D. (člen)
Date of acceptance
2009-06-10
Defence
Použil byste proxy firewall ve všech případech?
Result of defence
práce byla úspěšně obhájena
Document licence
Standardní licenční smlouva - přístup k plnému textu bez omezení
DOI
Collections
Citace PRO