Rozvoj instrumentace programu při překladu

Loading...
Thumbnail Image
Date
ORCID
Mark
B
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií
Abstract
Diplomová práce se věnuje vytvoření nástroje pro instrumentaci programu během překladu v LLVM překladači. Nástroj umožňuje instrumentovat přístupy do paměti a funkce. Instrumentace byla realizována pomocí přidání průchodu v optimalizační fázi překladače LLVM. Informace o proměnných jsou spravovány vytvořeným frameworkem, který se připojí k programu během sestavování. Doba běhu programu se zavedenou instrumentací zvýší časovou režii programu při vypnuté nepřímé adresaci průměrně o 14 % a při zapnuté nepřímé adresaci o 23 %. Hlavním přínosem práce je poskytnutí snadné instrumentace programu, která dokáže sledovat i operace nad lokálními proměnnými (nepřímou adresaci) a umožňuje instrumentovat i vícevláknové programy. Nástroj je také začleněn do sady nástrojů Testos, kde poskytuje automatickou instrumentaci pro nástroj Spectra.
The focus of this master's thesis is on the topic of instrumentation during the compilation process in the LLVM compiler. The tool enables to instrument memory accesses and functions. The instrumentation is realized through adding a novel pass to the LLVM's optimalization phase. Information about variables are managed by the created framework. The framework is linked with the program. The overhead of the instrumentation increases duration of the program by about 14 % in the case of switched off indirect addressing and 23 % in the case of switched on indirect addressing. The main benefit of the work is the possibility of easy instrumentation of the program which can even monitor operation of local variables through indirect addressing) and support multithread programs. The framework is part of Testos's tools where it provides automatic instrumentation in the Spectra tool.
Description
Citation
ŠEVČÍK, V. Rozvoj instrumentace programu při překladu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2020.
Document type
Document version
Date of access to the full text
Language of document
cs
Study field
Bezpečnost informačních technologií
Comittee
prof. Ing. Martin Drahanský, Ph.D. (předseda) doc. Ing. Jan Kořenek, Ph.D. (místopředseda) Ing. Matěj Grégr, Ph.D. (člen) doc. Mgr. Lukáš Holík, Ph.D. (člen) Mgr. Kamil Malinka, Ph.D. (člen) Ing. Libor Polčák, Ph.D. (člen)
Date of acceptance
2020-07-14
Defence
Student nejprve prezentoval výsledky, kterých dosáhl v rámci své práce. Komise se poté seznámila s hodnocením vedoucího a posudkem oponenta práce. Student následně odpověděl na otázky oponenta a na další otázky přítomných. Komise se na základě posudku oponenta, hodnocení vedoucího, přednesené prezentace a odpovědí studenta na položené otázky rozhodla práci hodnotit stupněm B. Otázky u obhajoby: Jak zvládáte instrumentaci metod a skrytý parametr this? Proč jste nepoužil UML diagram tříd v dokumentaci návrhu? Co je potřeba udělat pro použití instrumentačního nástroje? V jakých aspektech je Váš nástroj lepší než konkurenční?
Result of defence
práce byla úspěšně obhájena
Document licence
Standardní licenční smlouva - přístup k plnému textu bez omezení
DOI
Collections
Citace PRO