Zpracování přirozeného jazyka: analýza mluveného jazyka studentů oboru informační technologie

Abstract
Tato bakalářská práce se zabývá problematikou nových technologií umělé inteligence při zpracování přirozeného jazyka. Práce je rozdělena na teoretickou a analytickou část. Teoretická část přistupuje k problému rozdělením do tří kapitol: umělá inteligence a statistika, zpracování přirozeného jazyka a IBM Watson Natural Language Understanding. Každá z těchto kapitol je rozpracována včetně uvedení alespoň jednoho příkladu z praxe. V první kapitole je hlavním cílem vymezit teoretický rámec umělé inteligence a jejích postupů, zatímco ve druhé kapitole je vysvětlena problematika zpracování přirozeného jazyka a jeho primární funkce včetně jeho vztahu k samotné umělé inteligenci. Cílem třetí kapitoly je představit porozumění přirozenému jazyku jako primární nástroj pro analýzu, která je realizována v analytické části práce. Analytická část se zabývá analýzou mluveného jazyka studentů prostřednictvím různých metod. Transkripce shromážděných vzorků videí je provedena strojovým překladem jako aplikací zpracování přirozeného jazyka, zatímco textový výstup je analyzován prostřednictvím nástroje porozumění přirozenému jazyku. V analytické části, která popisuje výzkumnou metodologii, prezentuje a interpretuje výsledky výzkumu, jsou využívány aplikované znalosti z teoretické části práce.
This bachelor’s thesis deals with the issue of new artificial intelligence technologies in natural language processing. The thesis consists of a theoretical part and an analytical part. The theoretical part approaches the issue by dividing it into three chapters: artificial intelligence and statistics, natural language processing, and IBM Watson Natural Language Understanding. Each of these chapters is elaborated on by using at least one example from the real world. In the first chapter, the main aim is to frame the theoretical framework of artificial intelligence and its practices, while in the second chapter, natural language processing and its primary functions are explained as well as its relation to artificial intelligence itself. The aim of the third chapter is to introduce natural language understanding as the primary tool for analysis which is done in the analytical part. The analytical part deals with the analysis of students’ spoken language using various methods. Collected video samples are transcribed by means of a machine translator as a natural language processing application, while the textual output is analysed through a natural language understanding engine. The applied knowledge from the theoretical part is used in the analytical part that includes the description of research methodology, presentation and interpretation of research results.
Description
Citation
STANKOVIĆ, A. Zpracování přirozeného jazyka: analýza mluveného jazyka studentů oboru informační technologie [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Document type
Document version
Date of access to the full text
Language of document
en
Study field
Angličtina v elektrotechnice a informatice
Comittee
prof. Ing. Vladislav Musil, CSc. (předseda) PaedDr. Alena Baumgartnerová (místopředseda) PhDr. Milan Smutný, Ph.D. (člen) Mgr. Bc. Magda Sučková, Ph.D. (člen) M. A. Kenneth Froehling (člen) Mgr. Petra Zmrzlá, Ph.D. (člen) Ing. Jan Morávek, Ph.D. (člen)
Date of acceptance
2021-06-16
Defence
Student přednesl velmi podrobnou a rozsáhlou obhajobu své bakalářské práce a úspěšně zodpověděl kladenou otázku: What is the downside of the deployed application in Kubernetes (see page 32)?
Result of defence
práce byla úspěšně obhájena
Document licence
Standardní licenční smlouva - přístup k plnému textu bez omezení
DOI
Collections
Citace PRO