• čeština
    • English
    • русский
    • Deutsch
    • français
    • polski
    • українська
  • English 
    • čeština
    • English
    • русский
    • Deutsch
    • français
    • polski
    • українська
  • Login
View Item 
  •   Repository Home
  • Závěrečné práce
  • bakalářské práce
  • Fakulta strojního inženýrství
  • 2022
  • View Item
  •   Repository Home
  • Závěrečné práce
  • bakalářské práce
  • Fakulta strojního inženýrství
  • 2022
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Zařízení pro zkoušky předních vidlic motocyklů a elektrokol

Equipment for testing the front forks of motorcycles and e-bikes

Thumbnail
View/Open
review_139730.html (8.662Kb)
final-thesis.pdf (2.778Mb)
appendix-1.zip (2.701Mb)
Author
Vaněk, Tomáš
Advisor
Mazůrek, Ivan
Referee
Jeniš, Filip
Grade
A
Altmetrics
Metadata
Show full item record
Abstract
Jednou z nejdůležitějších částí podvozků motocyklů a kol je teleskopická vidlice. Její správná funkce se testuje na pulsátorech. Výrobci testovacích pulsátorů upínají testované zavěšení svisle a zatěžující síla působí ve směru osy vidlice. Při skutečném přejíždění nerovností různých velikostí se ovšem směr působení síly mění. Z tohoto důvodu bylo vyvinuto přídavné zařízení k pulsátoru, které napodobuje průběh reálného zatížení. Kromě vhodné kinematiky měnící směr působící síly na zavěšení je nutné napodobit i pohyb konce zavěšení. Největší přesnost napodobení sil má zkonstruované zařízení při hodnotách úhlu řízení od 20° do 30°. Neodmyslitelnou částí je také systém uchycení k rámu pulsátoru, který dovoluje upnout velké množství zavěšení s různými rozměry. Pro jednotlivé části zařízení jsou provedeny pevnostní výpočty s maximální působící silou 3 kN. K dalšímu vylepšení kinematiky zatěžování je vhodné provést zkoušky přejezdu kola přes nerovnosti ve skutečnosti a upravit zařízení dle výsledků.
 
One of the most important parts of motorcycle and bicycle chassis is the telescopic fork. Its proper function is tested on pulsators. The manufacturers of the test pulsators clamp the suspension under test vertically and the load force is applied in the direction of the fork axis. However, the direction of the force changes when actually crossing bumps of different sizes. For this reason, an add-on device to the pulsator has been developed to simulate the real load waveform. In addition to suitable kinematics changing the direction of the force applied to the suspension, the movement of the end of the suspension must also be simulated. The designed device has the highest accuracy in simulating the forces at steering angle values between 20° and 30°. The attachment system to the pulsator frame is also an integral part, allowing a large number of suspensions with different dimensions to be clamped. Strength calculations have been carried out for the individual parts of the device with a maximum applied force of 3 kN. In order to further improve the loading kinematics, it is advisable to carry out tests of the wheel crossing over unevenness in reality and to adjust the device according to the results.
 
Keywords
testování, reálné zatížení, teleskopické vidlice, motocykl, kolo, testing, real load, telescopic forks, motorcycle, bike
Language
čeština (Czech)
Study brunch
Základy strojního inženýrství
Composition of Committee
doc. Ing. Daniel Koutný, Ph.D. (předseda) doc. Ing. David Nečas, Ph.D. (místopředseda) Ing. František Vlašic, Ph.D. (člen) Ing. Petr Šperka, Ph.D. (člen) Ing. Milan Omasta, Ph.D. (člen)
Date of defence
2022-06-15
Process of defence
Student prezentoval výsledky své práce a zodpověděl dotazy: 1) Co to je imaginární kolo? K čemu jste je použil? A proč má poloměr ri = 0,3237 mm? - zodpovězeno 2) Jak byste vyráběl díl Vložka (Díl-017)? Nešlo by to udělat nějak levněji? - zodpovězeno 3) Jak se bude vyrábět Podložka (Díl-009)? Nebylo by lepší použití jiný polotovar než tyč? - zodpovězeno 4) Najdete nějaký příklad kde se používá kyvná přední vidlice i dnes? Má kyvná vidlice nějaké výhody? - zodpovězeno Ing. Šperka: Nebude siloměr zatěžován i momentem? Jaká je únosnost siloměru? - zodpovězeno Doc. Koutný: S jakou frekvencí zatěžování se při testování počítá, jak se vypořádáte s dynamickým zatížením? - zodpovězeno Doc. Mazurek: Proč je jeden ze spojů namáhán nejvíce? - zodpovězeno
Result of the defence
práce byla úspěšně obhájena
Persistent identifier
http://hdl.handle.net/11012/205894
Source
VANĚK, T. Zařízení pro zkoušky předních vidlic motocyklů a elektrokol [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2022.
Collections
  • 2022 [408]
Citace PRO

Portal of libraries | Central library on Facebook
DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
Contact Us | Send Feedback | Theme by @mire NV
 

 

Browse

All of repositoryCommunities & CollectionsBy Issue DateAuthorsTitlesSubjectsThis CollectionBy Issue DateAuthorsTitlesSubjects

My Account

LoginRegister

Statistics

View Usage Statistics

Portal of libraries | Central library on Facebook
DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
Contact Us | Send Feedback | Theme by @mire NV