• čeština
    • English
    • русский
    • Deutsch
    • français
    • polski
    • українська
  • English 
    • čeština
    • English
    • русский
    • Deutsch
    • français
    • polski
    • українська
  • Login
View Item 
  •   Repository Home
  • Závěrečné práce
  • bakalářské práce
  • Fakulta informačních technologií
  • 2022
  • View Item
  •   Repository Home
  • Závěrečné práce
  • bakalářské práce
  • Fakulta informačních technologií
  • 2022
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Plugin pro záznam a rekonstrukci kresby v grafickém editoru

Plugin for Drawing Recording and Reconstruction in Graphics Editor

Thumbnail
View/Open
review_145124.html (1.455Kb)
final-thesis.pdf (2.010Mb)
Posudek-Vedouci prace-24473_v.pdf (86.42Kb)
Posudek-Oponent prace-24473_o.pdf (88.90Kb)
Author
Hiner, Martin
Advisor
Chlubna, Tomáš
Referee
Milet, Tomáš
Grade
E
Altmetrics
Metadata
Show full item record
Abstract
Cieľom tejto práce je preskúmať možnosť sledovania ťahov štetca v grafickom editore, ukladať ich a následne ponúknuť možnosť tieto ťahy individuálne upravovať alebo prehrať ako sekvenciu. Tieto vlastnosti sú následne implementované formou zásuvného modulu pre vybraný vhodný grafický editor.
 
The goal of this thesis is to explore the possibilities of observing brush strokes inside a graphics editor, recording them, and finally, allowing the user to edit each individual stroke or play them out in a sequence. These features are then implemented in a form of a plugin module for a selected suitable graphics editor.
 
Keywords
grafický editor, plugin, digitálna kresba, záznam, graphics editor, plugin, digital drawing, logging
Language
slovenština (Slovak)
Study brunch
Informační technologie
Composition of Committee
doc. Ing. Martin Čadík, Ph.D. (předseda) doc. Ing. Zdeněk Vašíček, Ph.D. (místopředseda) Ing. Šárka Květoňová, Ph.D. (člen) Ing. Filip Orság, Ph.D. (člen) Ing. Michal Španěl, Ph.D. (člen)
Date of defence
2022-06-13
Process of defence
Student nejprve prezentoval výsledky, kterých dosáhl v rámci své práce. Komise se poté seznámila s hodnocením vedoucího a posudkem oponenta práce. Student následně odpověděl na otázky oponenta a na další otázky přítomných. Komise se na základě posudku oponenta, hodnocení vedoucího, přednesené prezentace a odpovědí studenta na položené otázky rozhodla práci hodnotit stupněm E. Otázky u obhajoby: Proč nejde plugin nainstalovat v Linuxové verzi Blenderu? Proč plugin maže přibližně každý čtvrtý tah? Proč nejsou k dispozici editace parametrů tahů štětců?
Result of the defence
práce byla úspěšně obhájena
Persistent identifier
http://hdl.handle.net/11012/207261
Source
HINER, M. Plugin pro záznam a rekonstrukci kresby v grafickém editoru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2022.
Collections
  • 2022 [309]
Citace PRO

Portal of libraries | Central library on Facebook
DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
Contact Us | Send Feedback | Theme by @mire NV
 

 

Browse

All of repositoryCommunities & CollectionsBy Issue DateAuthorsTitlesSubjectsThis CollectionBy Issue DateAuthorsTitlesSubjects

My Account

LoginRegister

Statistics

View Usage Statistics

Portal of libraries | Central library on Facebook
DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
Contact Us | Send Feedback | Theme by @mire NV