In-Flight Temperature And Velocity of Powder Particles of Plasma Sprayed TiO2
Letové teploty a rychlosti částic prášku plazmově nanášeného TiO2
Аннотации
This paper relates to the in-flight temperature and velocity of TiO2 particles, an integral part of the systematic research on atmospheric plasma spraying of the material. Initial powder feedstock (32-45 um, 100% rutile phase) was introduced into the plasma jet. Six parameters were selected to represent the versatility of the plasma system and their respective influences were determined according to basic One-at-a-time and advanced Taguchi design of experiments combined with analysis of variance analytical tool.
It was found that the measured temperatures varied from 2121 K to 2830 K (33% variation), while the velocities of the particles altered from 127 m/s to 243 m/s (91% variation). Gun net power was detected as the most influential factor with respect to the velocity of the TiO2 particles (an increase of 8.4 m/s per 1 kW increase in net power). Spray distance was determined to have a major impact on the in-flight temperature (a decrease of 10 mm in spray distance corresponds to a drop of 36 K). A significant decrease in both characteristics was detected for an increasing amount of powder entering the plasma jet: a drop of 7.1 K and 1.4 m/s was recorded per every +1 g/min of TiO2 powder. Tato práce se zabývá letovými vlastnostmi (zejména povrchovou teplotou a rychlostí) částic TiO2 a představuje integrální součást systematického výzkumu atmosférického plazmového nanášení tohoto materiálu. V rámci studie byl do proudu plazmy vnesen výchozí práškový materiál (32-45 um, 100% rutil). Bylo vybráno šest parametrů reprezentujících univerzálnost plazmového systému a byly stanoveny jejich jednotlivé vlivy pomocí základní metody One-at-a-Time (jednotlivě) a pokročilé metody Taguchiho designu s využitím statistického nástroje analýzy rozptylů.
Bylo zjištěno, že měřené teploty se pohybovaly v rámci rozmezí 2121 K až 2830 K (rozdíl 33%), kdežto letové rychlosti částic se měnily mezi 127 m/s a 243 m/s (rozdíl 91%). Jako parametr s největším vlivem na letovou rychlost částic TiO2 byl určen výkon plazmové pušky (zvýšení rychlosti o 8.4 m/s na každý 1 kW výkonu). Vzdálenost vzorku od pušky byla shledána faktorem s nejvyšším dopadem na letovou teplotu částic, s každým zvětšením vzdálenosti o 10 mm částice ochladily o zhruba 36 K. Významný pokles obou letových charakteristik byl dále zaznamenán pro zvyšující se množství prášku vstupujícího do plazmového proudu: zvýšení vtoku prášku o +1 g/min odpovídal pokles teploty o 7.1 K and rychlosti o 1.4 m/s.
Keywords
plasma spray, in-flight properties, TiO2, rutile, Taguchi design, titania, plazmové nanášení, letové vlastnosti, TiO2, rutil, Taguchiho design, oxid titaničitýDocument type
Peer reviewedDocument version
PostprintSource
JOURNAL OF THERMAL SPRAY TECHNOLOGY. 2013, vol. 22, issue 8, p. 1320-1327.http://link.springer.com/article/10.1007/s11666-013-9993-9