Obytný soubor na ul. Pastviny v Brně - Komíně

Loading...
Thumbnail Image
Date
ORCID
Mark
D
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury
Abstract
OBYTNÝ SOUBOR NA ULICI PASTVINY V BRNĚ - KOMÍNĚ URBANISTICKÉ ŘEŠENÍ Řešené území se nachází na styku struktur zastavění původního, tradičního ve formě kompaktní vesnické zástavby návsi a novodobých stop v katastru městské části. Střetávají se mnohopodlažní bloky ve volném prostoru, původní vesnická zástavba, uniformní řadovky podnikatelského baroka a zanedbané chatky zahrádkářů. ARCHITEKTONICKÉ ŘEŠENÍ Při zkoumání charakteru našich vesnic a dědin nalezneme kvalitní prostředí lidského měřítka, příjemné k bydlení. Toho je dosaženo citlivým přístupem ke krajině. Pochopení charakteru a specifik místa umožňuje na tyto kvality reagovat a i ze zjevných negativ učinit výhodu. Zákonitosti platné v sídlech vesnického charakteru lze abstrahovat a úspěšně použít i v současném řešení výstavby obytného souboru. Jedná se zejména o vztah budovy k ulici, sousedním domům, světovým stranám a terénu, krajině. Důležitou roli také hrají prostory mezi budovami a jejich hierarchie, odstupňování od předzahrádek, přes zahrady až po atria. STAVEBNÍ ŘEŠENÍ Jednotlivé domy, které budou v území situovány podle definovaných pravidel čerpajících z ověřených principů a archetypů vesnic a malých měst. Jejich půdorysná stopa je čtvercová, třetí rozměr je omezen současně se zmíněnými pravidly. Jednotlivá řešení v rámci čtverců jsou jedinečná, reagují na konkrétní místo, svažitost, oslunění volbou vhodné dispozice, konstrukčního systému, upřednostněny budou tradiční přírodní stavební materiály. Výhodou je možnost oslunění obytných místností přes soukromé atrium.
RESIDENTIAL COMPLEX ON THE STREET PASTVINY IN BRNO - KOMÍN URBAN DESIGN The studied area is located at the intersection of the original, traditionaly built-up structures, in the form of a compact village green and new footprints in the land register. There come across modern blocks with many stories, traditional village biuld-up, uniform business baroque row houses and neglected cabins of gardeners. ARCHITECTURAL DESIGN In examining the character of our villages and small cities we find a quality environment in human scale, pleasant to live. This is achieved through a sensitive approach to the landscape. Understanding the nature and specifics of the place allows reacting to these qualities and even from obvious negatives do benefits. Regularities valid in settlements of rural character may be abstracted and successfully applied in the contemporary design and construction of residential complex. This is particulary the relationship of the building to the street, neighboring houses, compass and terrain, landscape. The important role have spaces between buildings and their hierarchy, gradation from front yards, through the gardens to the atrium. STRUCTURAL DESIGN Each house, which will be located in an area defined by the rules of proven principles and archetypes of villages and small towns. Their ground plan footprint is a square, the third dimension is limited together with those rules. Individual solutions within the squares are unique, responding to a specific location, slope, sun exposure by selecting the appropriate disposition and the structural system, with priority given to traditional natural building materials. The advantage is the possibility of insolation of living rooms via a private atrium.
Description
Citation
LACHMAN, P. Obytný soubor na ul. Pastviny v Brně - Komíně [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2015.
Document type
Document version
Date of access to the full text
Language of document
cs
Study field
Architektura
Comittee
doc. Ing. arch. Jiří Oplatek (předseda) prof. Ing. Josef Chybík, CSc. (člen) Ing. arch. Jiří Halfar (člen) Ing. arch. Jakub Koňata (člen) Ing. arch. Petr Kopečný (člen)
Date of acceptance
2015-05-25
Defence
Result of defence
práce byla úspěšně obhájena
Document licence
Standardní licenční smlouva - přístup k plnému textu bez omezení
DOI
Collections
Citace PRO