Nové hydrogely na bázi polysacharidů pro regeneraci měkkých tkání: příprava a charakterizace

Loading...
Thumbnail Image
Date
ORCID
Mark
A
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická
Abstract
Předložená diplomová práce se zabývá přípravou, síťováním a fyzikálně-chemickou charakterizací hydrogelů na bázi polysacharidů. Cílem práce bylo vyvinout elastické filmy, které by mohly být použity pro vlhké hojení ran. Teoretická část shrnuje současné způsoby regenerace měkkých tkání a jejích náhradách (ať už se jedná o přírodní nebo syntetické materiály). Zároveň jsou zdůrazněny základní informace o přírodních polysacharidech (chemická struktura, rozpustnost, tepelná a pH stabilita atd.), jejich modifikace a chemické síťování. Experimentální část je zaměřena na modifikaci přírodní gumy Karaya tak, aby transparentní hydrogely měly nastavitelnou hydrolytickou stabilitu. Vzorky byly analyzovány pomocí FTIR, TGA následované vyhodnocením bobtnání a hydrolytické degradace. Z výsledků vyplynulo, že chemická modifikace zvýšila stabilizaci elastického filmu z přírodního polysacharidu ve vodě až na 25 dní. Díky řízené degradaci a vysoké absorpci vody (85 - 96%) jsou tyto nové hydrogely využitelné především pro vlhké hojení ran (např. popálenin).
Presented diploma thesis deals with preparation, crosslinking and physico-chemical characterization of natural polysaccharide-based hydrogels. The aim of the work was to evolve elastic thin films with potential application for moist wound healing. The theoretical part summarizes the state-of-art about regeneration of soft tissues and their substitutes (synthetic or nature). There are pointed out the basic information about natural polysaccharide gums (chemical structure, solubility, heat and pH stability etc.), its modification and chemical crosslinking. The experimental part is focused on the modification of natural gum Karaya in order to make transparent hydrogels with adjustable hydrolytical stability. Samples were analyzed by FTIR, TGA followed by evaluation of swelling properties and hydrolytical degradation. Based on the results, chemical modification helped to stabilize polysaccharide hydrogels in water up to 25 days which is useful mainly for moist wound healing (e.g. after burns) because of high values of water uptake (from 85 up to 96%).
Description
Citation
NEDOMOVÁ, E. Nové hydrogely na bázi polysacharidů pro regeneraci měkkých tkání: příprava a charakterizace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2015.
Document type
Document version
Date of access to the full text
Language of document
en
Study field
Chemie, technologie a vlastnosti materiálů
Comittee
prof. RNDr. Josef Jančář, CSc. (předseda) prof. Ing. Jaromír Havlica, DrSc. (místopředseda) prof. Ing. Ladislav Omelka, DrSc. (člen) prof. Dr. Ing. Martin Palou (člen) doc. RNDr. Jaroslav Petrůj, CSc. (člen) prof. Ing. Petr Ptáček, Ph.D. (člen) prof. Ing. Tomáš Svěrák, CSc. (člen)
Date of acceptance
2015-06-03
Defence
Diplomantka se ve své prezentaci zabývala podmínkami vzniku a vlastností hydrogelů na bázi směsi přírodních a syntetických polymerů, vlivem složení a síťování na stabilitu a vlastnosti hydrogelů. Otázky oponenta zodpověděla správně a pohotově.
Result of defence
práce byla úspěšně obhájena
Document licence
Přístup k plnému textu prostřednictvím internetu byl licenční smlouvou omezen na dobu 3 roku/let
DOI
Collections
Citace PRO