Simulátor nanopočítače na bázi celulárního automatu

Loading...
Thumbnail Image
Date
ORCID
Mark
B
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií
Abstract
Tato diplomová práce se zabývá realizací simulátoru na bázi asynchronního celulárního automatu simulujícího obvody odolné vůči zpoždění. Celulární automaty mají z pohledu nanotechnologií několik zajímavých vlastnosti využitelných při fyzické implementaci nanopočítačů na nich založených. Těmito jsou hlavně sebereplikace, regulérnost a výrazný paralelismus. V práci je uveden vztah mezi nanopočítači a celulárními automaty, přičemž důraz je kladen na možnosti využití asynchronního módu časování. Asynchronní celulární pole vycházející z modelu asynchronního celulárního automatu by mohly být vhodnou architekturou pro budoucí nanopočítače, což bylo důvodem implementace simulátoru uvedené technologie. Jeho funkčnost byla ověřena na základě experimentů.
This master thesis deals with the realization of a simulator based on asynchronous cellular automata simulating delay insensitive circuits. In connection with nanotechnology, cellular automata have several interesting properties, such as self-replication, regular structure and high parallelism that make them very useful as models for some types of nanocomputers. This text describes the relationship between cellular automata and nanotechnology. Emphasis is given to the possibility of using asynchronous timing mode. Asynchronous cellular arrays based on asynchronous cellular automata could prove to be a suitable architecture for future nanocomputer, which was the reason for implementation of this simulator. The simulator's functionality was verified by experiments.
Description
Citation
KMEŤ, D. Simulátor nanopočítače na bázi celulárního automatu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2012.
Document type
Document version
Date of access to the full text
Language of document
cs
Study field
Bioinformatika a biocomputing
Comittee
prof. Ing. Lukáš Sekanina, Ph.D. (předseda) prof. RNDr. Alexandr Meduna, CSc. (místopředseda) Ing. Vladimír Bartík, Ph.D. (člen) Ing. Tomáš Martínek, Ph.D. (člen) doc. PhDr. Karel Pala (člen) Ing. Jaroslav Rozman, Ph.D. (člen)
Date of acceptance
2012-06-20
Defence
Student nejprve prezentoval výsledky, kterých dosáhl v rámci své práce. Komise se pak seznámila s hodnocením vedoucího a posudkem oponenta práce. Student následně odpověděl na otázky oponenta a na doplňující dotazy přítomných. Komise se na základě posudku oponenta, hodnocení vedoucího, přednesené prezentace a odpovědí studenta na položené otázky rozhodla práci hodnotit stupněm " B ". Otázky u obhajoby: Můžete blíže specifikovat podmínky chování modulu Tria na str. 48, kde uvádíte, že "...modul by pravdepodobne fungoval nesprávne"? Jak vidíte možnost simulace sekvenčních obvodů ve Vámi implementovaném systému (např. jednoduché zapojení hradel AND, OR s uzavřenou smyčkou zpětné vazby a oscilujícím výstupem pro některou kombinaci hodnot vstupních signálů)?
Result of defence
práce byla úspěšně obhájena
Document licence
Standardní licenční smlouva - přístup k plnému textu bez omezení
DOI
Collections
Citace PRO