• čeština
    • English
    • русский
    • Deutsch
    • français
    • polski
    • українська
  • English 
    • čeština
    • English
    • русский
    • Deutsch
    • français
    • polski
    • українська
  • Login
View Item 
  •   Repository Home
  • Závěrečné práce
  • diplomové práce
  • Fakulta informačních technologií
  • 2008
  • View Item
  •   Repository Home
  • Závěrečné práce
  • diplomové práce
  • Fakulta informačních technologií
  • 2008
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Hardwarové předzpracování paketů pro urychlení síťových aplikací

Hardware Packet Preprocessing for Acceleration of Network Applications

Thumbnail
View/Open
review_25534.html (1.465Kb)
Author
Vondruška, Lukáš
Advisor
Tobola, Jiří
Referee
Mikušek, Petr
Grade
B
Altmetrics
Metadata
Show full item record
Abstract
Tato práce se především zabývá návrhem a implementací FPGA jednotky, která provádí hardwarově akcelerované extrahování hlaviček síťových paketů. S využitím platformy NetCOPE je představeno flexibilní a efektivní řešení poskytující dostatečný výkon pro nasazení ve vysokorychlostních sítích. V teoretické rovině je poskytnut rozbor protokolového modelu a analýza složení datového provozu. Velká část práce je dále věnována klíčovým oblastem v problematice hardwarového předzpracování paketů, jako je klasifikace paketů a podrobná kontrola jejich obsahu. Autor práce v neposlední řadě diskutuje možné technologické platformy využitelné k akceleraci síťových aplikací.
 
This thesis particularly deals with design and implementation of FPGA unit, which performs hardware acclerated header field extraction of network packets. By utilizing NetCOPE platform it is proposed flexible and effective high-peformance solution for high-speed networks. A theoretical part presents a classical protocol model and an analysis of the Internet traffic. Main part of the thesis is further focused on key issues in hardware packet preprocessing, such as packet classification and deep packet inspection. The author of this thesis also discusses possible technology platforms, which can be utilized to acceleration of network applications.
 
Keywords
Extrahování hlaviček, klasifikace paketů, podrobná kontrola paketů, FPGA, NetCOPE, Header field extraction, packet classification, deep packet inspection, FPGA, NetCOPE
Language
čeština (Czech)
Study brunch
Počítačové systémy a sítě
Result of the defence
práce byla úspěšně obhájena
Persistent identifier
http://hdl.handle.net/11012/53871
Source
VONDRUŠKA, L. Hardwarové předzpracování paketů pro urychlení síťových aplikací [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. .
Collections
  • 2008 [210]
Citace PRO

Portal of libraries | Central library on Facebook
DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
Contact Us | Send Feedback | Theme by @mire NV
 

 

Browse

All of repositoryCommunities & CollectionsBy Issue DateAuthorsTitlesSubjectsThis CollectionBy Issue DateAuthorsTitlesSubjects

My Account

LoginRegister

Statistics

View Usage Statistics

Portal of libraries | Central library on Facebook
DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
Contact Us | Send Feedback | Theme by @mire NV