• čeština
    • English
    • русский
    • Deutsch
    • français
    • polski
    • українська
  • čeština 
    • čeština
    • English
    • русский
    • Deutsch
    • français
    • polski
    • українська
  • Login
View Item 
  •   Repository Home
  • Závěrečné práce
  • bakalářské práce
  • Fakulta strojního inženýrství
  • 2019
  • View Item
  •   Repository Home
  • Závěrečné práce
  • bakalářské práce
  • Fakulta strojního inženýrství
  • 2019
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Odlučovače TZL pro kotle malých výkonů

Dust separators for small power boilers

Thumbnail
View/Open
final-thesis.pdf (2.804Mb)
review_116957.html (7.717Kb)
Author
Szweda, Martin
Advisor
Milčák, Pavel
Referee
Baláš, Marek
Grade
C
Altmetrics
Metadata
Show full item record
Abstract
Tato práce je rozdělena do dvou částí. První část této práce obsahuje rešerši o znečišťujících látkách, odlučovačích a její legislativě, přičemž tato část je spíše zaměřována na prachové částice a jejich chování při odlučování. Následuje krátká rešerše o různých typech odlučovačů, které se mohou využívat pro kotle malých výkonů. V druhé části je sepsán experiment, kde se prakticky ověřuje účinnost na daném odlučovači a poté se porovnají naměřené hodnoty. Z použitých výsledků se určí, zda použitý odlučovač je vyhovující pro odlučování při spalování biomasy pro kotle o malých výkonech.
 
This thesis is divided into two parts. The first part of this thesis contains research on pollutants, separators and its legislation, while this part is focused on dust particles and their separation behavior. This is followed by a search on the different types of separators that can be used for small power boilers. The second part is followed by an experimental part, where the practical efficiency of the given separator is verified and then the measured values are compared and the result is evaluated. The results are used to determine whether the separator used is suitable for the separation of biomass for low-power boilers.
 
Keywords
Biomasa, TZL, emise, prach, odlučovače, částice, popílek, Biomass, TZL, emissions, dust, separators, particles, pollution
Language
čeština (Czech)
Study brunch
Energetika, procesy a životní prostředí
Composition of Committee
doc. Ing. Marek Baláš, Ph.D. (předseda) doc. Ing. Jan Fiedler, Dr. (místopředseda) Ing. Michal Špiláček, Ph.D. (člen) Ing. Pavel Milčák (člen) Ing. Martin Lisý, Ph.D. (člen) Ing. Jaroslav Pavlů, Ph.D. (člen) Ing. Přemysl Kohout, MBA (člen)
Date of defence
2019-06-17
Process of defence
student odpověděl na otázky oponenta a na další doplňující otázky komise. Otázky: riziko u tkaninových filtrů, proč by další cyklon nebyl účinný, proč jsou elektroodlučovače nejúčinnější, rozdíl mezi elektro filtrem a tkaninovým filtrem.
Result of the defence
práce byla úspěšně obhájena
Persistent identifier
http://hdl.handle.net/11012/178951
Source
SZWEDA, M. Odlučovače TZL pro kotle malých výkonů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2019.
Collections
  • 2019 [548]
Citace PRO

Portal of libraries | Central library on Facebook
DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
Contact Us | Send Feedback | Theme by @mire NV
 

 

Browse

All of repositoryCommunities & CollectionsBy Issue DateAuthorsTitlesSubjectsThis CollectionBy Issue DateAuthorsTitlesSubjects

My Account

LoginRegister

Statistics

View Usage Statistics

Portal of libraries | Central library on Facebook
DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
Contact Us | Send Feedback | Theme by @mire NV