• čeština
    • English
    • русский
    • Deutsch
    • français
    • polski
    • українська
  • English 
    • čeština
    • English
    • русский
    • Deutsch
    • français
    • polski
    • українська
  • Login
View Item 
  •   Repository Home
  • Závěrečné práce
  • diplomové práce
  • Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií
  • 2020
  • View Item
  •   Repository Home
  • Závěrečné práce
  • diplomové práce
  • Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií
  • 2020
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Optimalizace směrování v protokolu Ad hoc On-Demand Distance Vector

Ad hoc On-Demand Distance Vector routing optimization

Thumbnail
View/Open
appendix-1.zip (68.03Kb)
final-thesis.pdf (1.813Mb)
review_126050.html (9.759Kb)
Author
Miško, Lukáš
Advisor
Kubánková, Anna
Referee
Koton, Jaroslav
Grade
F
Altmetrics
Metadata
Show full item record
Abstract
Táto práca obsahuje teoretický základ pre sietí typu MANET. Zameranie práce je na princípy týchto sietí, ich smerovacích protokolov a to hlave na protokol Ad hoc On-Demand Distance Vector (AODV), jeho implementáciu a následné implementovanie nového mechanizmu voľby peeru. Práca pojednáva o ETX metrike a jej následnej implementácii v AODV protokole. V práci sa nachádzajú simulácie AODV protokolu a následne aj simulácie AODV-ETX protokolu. Simulovanie prebieha v Network Simulator 3. Práca obsahuje porovnanie protokolu AODV a AODV-ETX.
 
This thesis contains a theoretical basis for MANET networks. The main focus of the thesis is principles of these networks, their routing protocols and especially on Ad hoc On-Demand Distance Vector (AODV), implementation of this protocol and implementation of new mechanis for peer selection. Thesis contains ETX metric basic and implementation of this metric to AODV protocol. There is a demonstration of simulation of AODV protocol and simulation of AODV-ETX protocol. Simulations are run in Network Simulator 3. AODV and AODV-ETX comparasion are included in thesis.
 
Keywords
MANET, AODV, protokol, smerovanie, NS–3, AODV–ETX, ETX metrika, simulácia, MANET, AODV, protocol, routing, NS–3, AODV–ETX, ETX metric, simulation
Language
slovenština (Slovak)
Study brunch
Telekomunikační a informační technika
Composition of Committee
prof. Ing. Milan Sigmund, CSc. (předseda) doc. Mgr. Pavel Rajmic, Ph.D. (místopředseda) Ing. Pavel Mašek, Ph.D. (člen) Ing. David Kubánek, Ph.D. (člen) Ing. Ján Mucha (člen) Ing. Jaroslav Hájek (člen)
Date of defence
2020-06-16
Process of defence
Student prezentoval výsledky své práce a komise byla seznámena s posudky. Otázky oponenta: Jaké jsou nedostatky standardní podoby volby peeru v AODV? Jaké výhody přináší využití již existujícího mechanismu ETX do mechanismu volby peer u protokolu AODV? Jaký je vlastní přínos diplomové práce? Jaký vliv má na využití ETX metriky a nastavení velikosti okna w resp. intervalu \tau rychlost pohybujících se uzlů? V případě scénáře v kap. 7.1.2 je např. uvažována rychlost uzlů 25m/s (tj. 90km/h). Bude v tomto případě ETX metrika funkční, když w=10\tau a \tau=1s, jak je nastavena pro hodnocení výkonnosti komunikace v kap. 7.2.2? Z výsledků uvedených v tab. 7.4 (kap. 7.2.2) plyne, že využití ETX má v rámci daného scénáře význam při nízkém počtu pohybujících se uzlů, jak i sám autor z tabulky vyvozuje „…pro počet uzlů nad 20 protokol AODV-ETX nemá tak dobré výsledky…“. Proč tomu tak je? Co je příčinou, že využití mechanismu ETX ztrácí na významu a dokonce poskytuje horší výsledky než základní podoba AODV? Při popisu scénářů je uváděn parametr „dosah uzlů“. Co tento parametr vyjadřuje? Jde o poloměr nebo průměr pomyslné kružnice, v jejímž středu je uzel sítě? Pokud jde o poloměr, jak si vysvětlujete skutečnost, že např. v obr. 7.8. není vytvořeno spojení mezi uzly 19-13, ale 19-14? Pokud jde o průměr, je pak správně používán termín „dosah uzlů“? Přestože hybridní směrovací protokol ZRP je „jedním z nejpopulárnějších“ (kap. 2.3.1), jaké jsou další hybridní směrovací protokoly, které je možné použít v sítích MANET? Jaký je vztah pro výpočet pf, tj. pravděpodobnosti úspěšného přijetí ACK paketu? Otázky komise: Popište význam matematické funkce count ve vzorci výpočtu hodnoty pr (pravděpodobnost úspěšného přijetí ACK paketu). Jaké parametry jste v simulaci pohybujících se uzlů uvažoval? Jaký jste využil mobilitní scénář? Jaké bezdratové technologie jste uvažoval? Student neobhájil diplomovou práci.
Result of the defence
práce nebyla úspěšně obhájena
Persistent identifier
http://hdl.handle.net/11012/189234
Source
MIŠKO, L. Optimalizace směrování v protokolu Ad hoc On-Demand Distance Vector [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.
Collections
  • 2020 [335]
Citace PRO

Portal of libraries | Central library on Facebook
DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
Contact Us | Send Feedback | Theme by @mire NV
 

 

Browse

All of repositoryCommunities & CollectionsBy Issue DateAuthorsTitlesSubjectsThis CollectionBy Issue DateAuthorsTitlesSubjects

My Account

LoginRegister

Statistics

View Usage Statistics

Portal of libraries | Central library on Facebook
DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
Contact Us | Send Feedback | Theme by @mire NV