KUBÍN, T. Reluktanční stroj s permanentními magnety na rotoru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Ondrůšek, Čestmír

Diplomant vypracoval pěknou diplomovou práci na téma "Reluktanční stroj s permanentními magnety na rotoru." Autor pravidelně konzultoval problémy, prokázal schopnost samostatné odborné práce. Diplomová práce má velmi dobrou úroveň odbornou i grafickou. Je škoda, že se nepodařila realizace, která byla původně odbornou firmou přislíbena.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Mach, Martin

Předložená diplomová práce má rozsah 80 stran včetně příloh a je rozdělena do sedmi kapitol včetně úvodu a závěru. Neformálně lze práci rozdělit do dvou částí – teoretické a praktické. V teoretické části se autor zabývá konstrukcí, principem činnosti a matematickým popisem reluktančních motorů. V teoretické části a příloze práce je také zahrnuta dosti podrobná patentní rešerše na téma reluktančních motorů. V praktické části je provedeno laboratorní měření a analýza malého asynchronního motoru s kotvou nakrátko. Dále je zde proveden návrh reluktančního rotoru do statoru tohoto asynchronního motoru. Při návrhu a analýze jsou využity simulace z programu Maxwell. V praktické části se vyskytují následující nedostatky: v Tab. 1 na str. 28 jsou porovnávány výsledky laboratorního měření asynchronního motoru a jeho výpočet v Maxwellu a v RMxprtu. Nikde v práci však není uvedeno, jakým způsobem RMxprt pracuje. V této tabulce také chybí výpočet účiníku a účinnosti u simulace konečnými prvky. Na Obr. 17 jsou uvedeny průběhy proudů ze simulací a k nim je uvedena jejich maximální a minimální hodnota. Z těchto údajů je zřejmé, že proudy ještě nejsou ustáleny, při použití těchto výsledků tedy nutně dochází k chybě. Informace o efektivní hodnotě zde není uvedena. Většina veličin je uváděna v poměrných jednotkách, ne vždy je však zřejmé k čemu jsou dané hodnoty vztaženy, viz např. Tab. 16 na str. 51. Po formální stránce lze práci vytknout následující: nikde nejsou mezery mezi číslem a jednotkou, u některých čísel jsou použity desetinné tečky, zatímco u zbytku jsou čárky. Všechny body zadání byly splněny, práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
83

Otázky

eVSKP id 72528