LOKVENC, M. Testování lomové houževnatosti za vysokých teplot s využitím miniaturních CT těles [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Stratil, Luděk

Student Bc. Martin Lokvenc se zabýval literární rešerší a metodikou zkoušení týkající se miniaturních zkušebních těles pro určování lomové houževnatosti. Toto téma je důležité v případech hodnocení lomového chování z omezeného množství zkušebního materiálu a to například při vývoji materiálů pro energetické a jaderné aplikace, hodnocení tenkostěnných konstrukcí, svarových spojů, atd. Jedná se o poměrně náročné téma z oblasti hodnocení lomového chování materiálu ne zcela pokrytou standardy, které stále podléhá výzkumu a je nadále vyvíjena. Práce byla vypracována v laboratořích skupiny křehkého lomu na Ústavu fyziky materiálu, AV ČR, v.v.i. a byla řešena v rámci projektu 15-21292Y a podpory projektu CZ.107/2.3.00/20.0214. Martin Lokvenc pracoval aktivně, samostatně a svědomitě. Při tvorbě teoretické části práce, která vyžadovala důkladné nastudování principů lomové mechaniky i z hlediska metodické stránky, postupoval systematicky a uvážlivě. V rámci praktické části práce byl po zaškolení schopen provádět přípravu experimentů, experimenty a jejich analýzy samostatně. Jeho odvedená práce byla vždy kvalitní. Velmi oceňuji jeho pečlivou přípravu a analýzu metalografických vzorků. Stejně obstojně si také počínal při vyhodnocování tahových zkoušek a zejména zkoušek odlehčovací metodou pro určení R-křivek. Zde oceňuji jeho vynaložené úsilí při komplexním vyhodnocování této relativně náročné zkoušky. Mírným nedostatkem studena byla schopnost formulovat jasné a přesné vyjádření a podat technicky přesný popis. Tento nedostatek lze ale další praxí potlačit. Přes tyto obtíže byla velmi dobře vypracována analýza získaných výsledků a jejich diskuze. Rovněž interpretaci a závěrečné shrnutí výsledků lze hodnotit zdařile. Celkově jsem byl s přístupem a výsledky práce studenta spokojen. Vytyčené cíle byly splněny. Práce Bc. Martina Lokvence splňuje požadavky kladené na diplomovou práci, doporučuji její přijetí k obhajobě, a hodnotím ji známkou „B – velmi dobře“.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Chlup, Zdeněk

Práce se zabývá možnostmi určováním parametrů charakterizujících lomové chování za zvýšených teplot na tělesech malých rozměrů. Jako zkušební materiál byla zvolena ocel P91 hojně využívána v energetice při zvýšených teplotách. Teoretická část čítající 34 stran popisuje ve svých jednotlivých částech základní znalosti o lomové houževnatosti, její rozdělení dle velikosti plastické zóny v okolí čela trhliny a způsoby stanovení jednotlivých parametrů charakterizujících tranzitní lomové chovaní. V poslední kapitole teoretické části jsou shrnuty literární poznatky o použití miniaturních zkušebních těles pro stanovení těchto parametrů. Následuje kapitola formulující cíle práce, které jsou formulovány jasně a přehledně. V kapitole nazvané experimentální část je popsán zkušební materiál a metodiky využité při provádění experimentů a dosažené výsledky. V následující kapitole autor stručně diskutuje dosažené výsledky, které porovnává s již publikovanými výsledky. Kapitola „Závěr“ shrnuje dosažené poznatky v souladu s vytýčenými cíli. Kapitola „Použitá literatura“ čítá 40 literárních zdrojů z nich je značná část tvořena cizojazyčnými publikacemi. Z hlediska náročnosti tématu zpracovaného diplomantem je nutné poznamenat, že se jedná o novou oblast nepokrytou standardy, což kladlo nároky na diplomanta zejména v experimentální a interpretační části práce. Práce je psána srozumitelně, i když v některých formulacích je patrná přílišná stručnost nebo technická nepřesnost. Například: …schopnost materiálu absorbovat energii před porušením… (str. 6), …princip zastavení trhliny provozem… (str. 8), …sklon R-křivky vypovídá o její stabilitě… (str. 14) a podobně. Po formální stránce práce obsahuje akceptovatelné množství překlepů a drobných nepřesností. Pro ukázku mohu jmenovat: duplicitní citace [5] v jednom odstavci na str. 9, chybějící mocnina v rovnici 5, odskok řádku na str. 19, nesoulad v teplotě tahové zkoušky 23 vs 20°C str. 39 vs 45, odkaz na neexistující literaturu [43] str.52, chybějící jednotka v tabulce 4 a podobně. Tyto drobné nedostatky neovlivňují dosažené výsledky uvedené v práci. Zde je patrné provedení řady experimentálních prací s následným netriviálním vyhodnocením získaných údajů. Práce sice mohla popsat detailněji oblast experimentů, jejich výsledků s důrazem na úskalí vyplývající z použití miniaturních vzorků v souladu s kapitolou 2.6.1. Na druhou stranu je nutné vyzdvihnout diskusi, kde jsou získané výsledky porovnávány s výsledky jiných autorů. Závěry jsou formulovány jednoznačně a odpovídají vytýčeným cílům. Závěrem konstatuji, že autor práce prokázal schopnost zpracovat uceleně dané téma na základě literárního rozboru a jeho práce je zpracována v souladu s požadavky kladenými na tento typ závěrečných prací. Z tohoto důvodu doporučuji předloženou diplomovou práci Bc. Martina Lokvence k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 80322