NÁHLÍK, O. Stereofonní ekvalizér se spektrálním analyzátorem [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Kratochvíl, Tomáš

Student Ondřej Náhlík měl podle zadání provést návrh desetipásmového stereofonního ekvalizéru, který by byl doplněn volbou vstupu a spektrálním analyzátorem s mikroprocesorovým řízením. Ekvalizér měl být dále doplněn návrhem vhodného koncového zesilovače pro poslech. Téma zadání si zvolil student sám, motivován zájmem stavby ekvalizéru a zesilovače pro vlastní použití. Náročnost zadání byla průměrná. Student pracoval zcela samostatně a na konzultace, při kterých prezentoval vlastní řešení, docházel zvláště ke konci projektu poměrně sporadicky. Mohu konstatovat, že student navrhnul a realizoval funkční řešení, ovšem při tvorbě prototypu použil poměrně netradiční konstrukci spočívající ve využití stavebnice Merkur. Dosažené technické parametry jsou poměrně příznivé. Po formální stránce nejsem spokojený s použitím převzatých jednoduchých obrázků. Zadání považuji za splněné a práci doporučuji k obhajobě, kdy navrhuji hodnocení - C/78 bodů.

Navrhovaná známka
C
Body
78

Posudek oponenta

Šotner, Roman

Studentovým cílem bylo navrhnout a realizovat 10ti pásmový stereo-ekvalizér se spektrálním analyzátorem a koncovým stupněm. Tento celek tedy lze použít pro domácí ozvučení místnosti. K práci mám několik připomínek. V teoretické části práce bych očekával více citací literatury v textu (vesměs jsou reference uvedeny pouze pod převzatými obrázky). Obvod filtru na obr. 3.2 nemusí být popsán tolika vztahy. Postačí uvedení jeho přenosové funkce a příslušných vztahů pro střední kmitočet a Q. Z hlediska určování min. přenosů či přesahů pásem ekvalizéru (v další diskuzi) je možná lepší použít dB na svislé ose (obr. 3.4). Nazývat vazební kondenzátor "ochranou pro odfiltrování DC složky" je poněkud nezvyklé a úsměvné. Na kvalitní vazební kondenzátory se doporučuje používat výhradně fóliové/svitkové typy. Zlepšení přeslechů by se asi mohlo dosáhnout použitím operačního zesilovače v samostatném pouzdru na samostatný kanál. Student projevil profesionální smysl pro improvizaci při nedostatku distančních sloupků a mechanických dílů. Stará stavebnice Merkur posloužila jako nosná konstrukce vyrobeného zařízení. Bylo by dobré se zamyslet nad snížením dolního mezního kmitočtu koncového stupně, aby jeho frekvenční charakteristika neovlivňovala regulační zásahy ekvalizace na nejnižších pásmech ekvalizéru. Bylo by vhodné doplnit několik údajů. Např. není uvedena změřená citlivost a THD ekvalizéru či THD koncového stupně při testovaných jmenovitých výkonech pro 4 a 8 ohmů. Student projevil zdatnost v tom, že audio-spektrální analyzátor byl realizován plně digitálně. Po formální stránce lze vytknout používání nestandardní značky OZ (obr. 4.1 a podobná schemata z Eagle) a chybný odkaz na přílohu D. Jisté výhrady lze namítnout i k nejednotnému označování analogově-digitálního převodníku (A/D, ADC apod.). Kvalita písemného projevu je ucházející, po odborné stránce víceméně v pořádku. Práce působí uceleným dojmem. Fotografie vyrobených a testovaných obvodů jsou k dispozici. Pouze není jasné, zda bylo zhotovené zařízení zkompletováno a bude používáno. Vzhledem k výše uvedenému doporučuji práci k obhajobě a navrhuji hodnocení B/ 80 b.

Navrhovaná známka
B
Body
80

Otázky

eVSKP id 65799