POSPÍŠIL, M. Elektronický monitorovací systém pro motorová vozidla [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Prokeš, Aleš

Diplomant pracoval zcela samostatně s využitím literatury. Možnosti konzultací využil pouze na začátku zpracování diplomové práce, aby si ujasnil požadované cíle, neboť původním vedoucím byl doktorand Ing. Petr Šrámek. Obsahem další konzultace bylo pak předvedení plně funkčního vzorku. Vlastní návrh zařízení vychází z poměrně širokého spektra znalostí z oblasti automobilové elektroniky. Práce je psána přehledně a srozumitelně. Drobné výtky lze mít k některým netypickým formulacím, formátovacím nedostatkům, chybějícím odkazům na některé publikace uvedené v seznamu literatury nebo zjednodušeným rozborům a zdůvodněním použitých řešení. I přes tyto drobné výtky lze konstatovat, že práce splnila zadání, použitá řešení jsou vhodná a práci lze považovat za velmi zdařilou.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Vařacha, František

Zadání diplomové práce je poměrně rozsáhlé a nebylo zcela splněno – zpracování naměřených údajů v PC, jak sám autor uvádí v závěru práce. Autor při zpracování tématu musel prokázat znalosti z konstrukce automobilů, dále z hardware a programování. To, že výsledkem jeho práce je funkční vzorek, dokazuje, že vše zvládnul. Přesto se vyskytly některé nedostatky, na které bych chtěl upozornit. Na str. 3 je uvedena úvaha o využití časovačů k měření otáček. Mně se zdá tento rozbor možností trochu zmatený a nebylo by špatné uvést důvody, které vedly autora k závěrům popsaným na této stránce. Dalším nedostatkem z mého pohledu je schéma zapojení na str. 13. Nepropojení vývodů součástek vodičem (prvek wire), ale pouze jeho pojmenování (label) k přehlednosti a srozumitelnosti určitě nepřispívá. Poslední připomínka se týká elektrického zapojení. Zařízení je napájeno z palubní sítě automobilu, kde může vznikat přepětí dosahující až 60V. Použitý stabilizátor má maximální povolené vstupní napětí 35V, proto přepětí může být pro něj a posléze pro celé zařízení smrtelné. Bylo by proto vhodné napájení nějak proti přepětí ošetřit. Autor práce prokázal při zpracování zadání, že se v problematice dobře orientuje. Podle přístupu k úkolu lze myslím odhadnout, že při dostatku času by pro něj nebyl problém úspěšně zvládnout i zpracování naměřených údajů v PC. Nejdůležitější je, že zařízení pracuje.

Navrhovaná známka
A
Body
94

Otázky

eVSKP id 52357