LUKÁŠEK, K. Stav fotovoltaiky v České republice [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Vaněk, Jiří

Úkolem studenta v diplomové práci, zadané ústavem elektrotechnologie FEKT VUT v Brně, bylo seznámit se s principy činnosti fotovoltaických systémů a komponent. Pomocí marketingových nástrojů jako je SWOD analýza vyhodnotit možnosti fotovoltaiky v ČR, provést průzkum současného stavu a vybrat vhodný typ fotovoltaického systému pro zvolenou oblast. Student Kamil Lukášek, Bc. zpracoval diplomovou práci v rozsahu 73 stran včetně seznamu použité literatury, obrázků a tabulek. Práce je doplněna dvanácti stranami příloh. Práci rozčlenil do osmi kapitol. Teoretická část zahrnuje úvod do problematiky studia fotovoltaických systémů a jejich komponent. Následuje analýza stavu fotovotlaiky v ČR a popisem ekonomických analytických nástrojů. Praktická část zahrnuje SWOT analýzu a návrh hybridního fotovoltaického systému a jeho ekonomické zhodnocení. Vypočtené výsledky jsou přehledně uvedeny v grafech a tabulkách. Student kombinovaného studia FEKT v práci postupoval samostatně s dostatečnou iniciativou. Vytknout by se mu dala nízká míra konzultací a drobné chyby ve zpracování práce. Práce je sepsána pečlivě a přehledně, její vnější úprava a grafické zpracování jsou na dobré úrovni. Odborná úroveň odpovídá znalostem získaným v daném oboru magisterského studijního programu. Předložená diplomová práce a její zpracování splňují požadavky kladené na diplomovou práci. Proto doporučuji práci k obhajobě a všechny projevy studenta hodnotím známkou výborně.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Bača, Petr

Student Kamil Lukášek se ve své práci zabývá problematikou fotovoltaiky z pohledu možného použití hybridního fotovoltaického systému v podmínkách ČR z hlediska technického řešení a ekonomické návratnosti. Práce je rozdělena do několika částí. V úvodní teoretické části je popsán princip a výrobní technologie fotovoltaických článků a panelů. Součástí teoretické části je popis jednotlivých komponent hybridního FV systému a rozdělení FV systémů podle možnosti připojení na externí rozvodnou síť. Druhá část diplomové práce je zaměřena na přehled aktuálního stavu fotovoltaických elektráren v ČR, včetně servisních služeb spojených s jejich provozem a srovnání největších výrobců FV panelů. Třetí část je věnována popisu jednotlivých ekonomických nástrojů používaných při zjišťování rizik návrhu FV elektrárny s detailním rozborem závěrů SWOT analýzy. Závěr práce je věnován vlastnímu návrhu hybridního fotovoltaického systému pro rodinný dům. Součástí je analýza základních parametrů pro návrh, výběr jednotlivých komponent systému a ekonomické zhodnocení dvou variant systémů, jednak bez úložiště energie produkované FV systémem a jednak s úložištěm ve formě olověných akumulátorů. Vlastní práce působí po stránce stylistické i pravopisné ne příliš dobrým dojmem. Nedostatky v textu snižují celkový dojem, množství pravopisných chyb s počtem kapitol narůstá. Chválím autora práce za snahu o udržení pozornosti recenzenta, kdy na straně 15 je hrubka dokonce vyznačena červenou barvou. Co se týče připomínek k věcné náplni práce, dovolím si s autorem nesouhlasit v tvrzení, že polykrystalické články vznikají lisováním odřezků křemíku (str. 14), že u FV panelů může dojít k buněčnému poškození (str. 24). V části solární akumulátor (str. 16) je popsán pouze olověný akumulátor, byla by vhodné popsat i jiné systémy. Ve výpočtu „pracovní“ plochy FV panelu nejsou zahrnuty prázdná místa oddělující jednotlivé FV články. Pro výpočet by bylo vhodnější vycházet z rozměrů jednoho FV článku z datasheetu a násobit počtem článků v FV panelu. I přes tyto nedostatky, zadání diplomové práce bylo splněno. Student prokázal orientaci v dané problematice. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem doporučuji projekt k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
86

Otázky

eVSKP id 85748