BAZALA, L. Využití biometrických údajů obličeje při identifikaci osob [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Burget, Radim

Práce je bohužel poměrně povrchová a vlastní přínos práce se očekává na značně vyšší úrovni. Polehčující stránkou je, že studentovi byl těsně před odevzdáním změněn vedoucí práce, což mohlo způsobit jisté komplikace. Ve výsledku byly připravena data a natrénovány detektory, což vyžadovalo porozumnění dané problematice.

Navrhovaná známka
D
Body
60

Posudek oponenta

Přinosil, Jiří

Bakalářská práce se skládá z teoretické a praktické části, které ovšem nejsou příliš dobře koncepčně provázány. Zatímco první část je věnována teoretickému rozboru biometrických charakteristik a metodám detekce a rozpoznání tváří, tak v praktické části, která se věnuje detekci očí v obraze, nejsou získané poznatky téměř využity. Bylo by vhodnější se již v teoretické části zaměřit převážně na problematiku detekce očí, která v teoretickém rozboru není vůbec zastoupena, a ostatním oblastem se věnovat pouze okrajově. Ostatně i popis metod pro detekci a rozpoznávání tváří, které mají alespoň částečnou souvislost s řešenou problematikou, je velmi strohý. V praktické části byl potom využit algoritmus objektového detektoru Viola-Jones pro detekci očí. V práci mi chybí zmínka, zda byl tento algoritmus v rámci práce implementován nebo byla pouze použita již stávající implementace pro trénování dat a ověření výsledků. Výhrady bych měl rovněž k počtu trénovacích dat, kdy bylo použito pouze cca 200 obrázků pro trénovaní (v praxi se používají řádově tisíce obrázků), což společně s nízkým počtem testovacích dat (cca 30 obrázků) značně zkresluje detekční schopnosti algoritmu. Obecně v práci postrádám jakýkoliv vlastní přínos, např. modifikace metody, optimalizace parametrů, srovnání dosažených výsledků s jinými metodami apod. Po formální stránce je práce na dobré úrovni.

Navrhovaná známka
E
Body
53

Otázky

eVSKP id 54788