FIALA, Z. Třífázový asynchronní motor napájený z frekvenčního měniče [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Vítek, Ondřej

Student se zabýval analýzou třífázového asynchronního motoru. Rozsah provedených prací je značný. Zahrnuje analytický výpočet, výpočet motoru v programu RMXprt a množství měření při napájení motoru napětím sinusového průběhu i z frekvenčního měniče při různých spínacích frekvencích. Student pracoval samostatně, využíval dostupné literatury a pravidelných konzultací. Zadání plně splnil a práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Huzlík, Rostislav

Student se v rámci své práce zabýval vlastnostmi asynchronního motoru při napájení frekvenčním měničem, zejména s ohledem na ztráty. Práce se děli celkem na celkem čtyři části. V první části student provádí teoretický rozbor asynchronního motoru, jednotlivých ztrát a možností analytického výpočtu. V druhé části student provádí analytický výpočet konkrétního motoru. V třetí části student poté provádí výpočet vlastností motoru pomocí programu Ansys Maxwell – RMXpert. V poslední části student provedl měření pro napájení ze sítě, speciálního zdroje a měniče pro frekvence 40 Hz, 50 Hz, 60 Hz a tyto měření porovnal. Po odborné stránce mám k práci několik připomínek: - Na straně 18 student rozděluje ztráty v železe na čtyři typy ztrát, na straně 21 ve vzorci 1.10 má již pouze tři typy ztrát, aniž by někde v textu uvedl, že jeden typ je například možné zanedbat. - Struktura části měření působí poněkud chaoticky, zejména že student nejprve uvádí nejprve výsledky zatěžovací zkoušky, kde u vyhodnocení využívá výsledky ze zkoušky naprázdno, která je však uvedena až po zatěžovací zkoušce. - Na straně 49 má student uvedené, že ztráty v železe jsou dle normy ČSN EN 60034-2-1 konstantní pro všechny body zatěžovací charakteristiky. Bohužel tomu tak není a ztráty se mění s měnicí se zátěží. Tato chyba se poté projevuje u všech ostatních výpočtu z měření. - Na straně 53 ve vzorci pro výpočet Ur je špatně dosazeno, hodnota napětí je z jiného bodu měření než hodnoty proudu a účiníku. Po formální stránce mám k práci několik připomínek: - V práci se občas objevují symboly, které nejsou někde v texte a hlavně seznamu symbolů a zkratek popsány - Pro označení násobení se používá symbol tečky, ne hvězdičky ani se symbol násobení nevynechává I přes uvedené výhrady je práce velice rozsáhla, dálece překračující standartní bakalářské práce. Práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 71128