POKORNÝ, V. Zpracování obrazových ultrazvukových dat [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Mézl, Martin

Student Vojtěch Pokorný se ve své práci zabýval zpracováním ultrazvukových dat z ultrazvukového systému Vevo 2100. V rámci řešení práce nastudoval základní principy zobrazování pomocí ultrazvuku. Dále je v práci popsán animální ultrazvukový systém Vevo 2100, který je umístěn na Ústavu přístrojové techniky (ÚPT) Akademie věd, v.v.i. v Brně. Student se seznámil s řetězcem zpracování ultrazvukových dat od RF dat až po reprezentaci obrazových dat na displeji. V praktické části práce se student provedl snímání dat na ultrazvukovém fantomu, data následně exportoval v různých formátech a podle dokumentace výrobce provedl import do programového prostředí Matlab. Vytvořil funkce pro import dat do existujícího perfuzního softwaru, který vzniká na UBMI a ÚPT. V další části práce je popsán formát DICOM a provedeno ověření ztráty informace u formátu JPEG-DICOM ve srovnání s bezeztrátovými formáty. V poslední části práce jsou implementovány a testovány základní metody pro potlačení šumu typu spekle v obraze. Výsledky práce jsou dostatečně diskutovány. Student pracoval samostatně a svůj postup konzultoval pravidelně během celého akademického roku. V práci je citováno 31 položek literatury. Zadání považuji za splněné v celém rozsahu, práci doporučuji k obhajobě a hodnotím známkou výborně (A – 95 bodů).

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Harabiš, Vratislav

Student se v rámci své bakalářské práce seznámil s experimentálním ultrazvukovým zobrazovacím systémem Vevo 2100 a zejména pak se způsobem ukládání dat. V teoretické části práce student popisuje základní teorii ultrazvukového zobrazování i jednotlivé principy zobrazení. Nechybí ani popis ultrazvukových sond. Tyto části tvoří výborný základní přehled v ultrazvukové zobrazovací technice. V další části práce se student zabývá způsoby ukládání dat. Zde rovněž navrhne a implementuje program pro nahrávání a konverzí dat pro zobrazení v prostředí Matlab. V poslední části práce se student věnuje základním metodám, které lze použít pro potlačení šumu typu spekle. Zde není blíže vysvětleno, jak a proč byla volena konkrétní velikost masky daného filtru. Po formální stránce je práce na výborné úrovni, text je přehledně členěn a jednotlivé poznatky jsou bohatě citovány. Zadání je splněno v celém rozsahu.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 84379