LACINA, D. Elektrický stroj s axiálním magnetickým tokem [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Huzlík, Rostislav

V rámci své práce se student zabýval výpočtem synchronního stroje s permanentními magnety a axiálním magnetickým tokem. Student v rámci své práce pracoval velice samostatně, pouze s malou pomocí vedoucího. Student zvládl nastudovat výpočet synchronního stroje s permanentními magnety a axiálním magnetickým tokem a provedl řadu ověřovacích simulací a měření. V rámci práce se snažil využít dostupnou možnou literaturu. Práci doporučuji k obhajobě

Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Bárta, Jan

Student se ve své práci zabýval elektrickým strojem s axiálním magnetickým tokem. Práce je logicky členěna. V první části student provádí literární rozbor zadané problematiky. Následuje druhá část se zpětným analytickým elektromagnetickým výpočtem zadaného axiálního elektrického stroje. Na tuto část navazuje část, ve které byl proveden elektromagnetický výpočet pomocí metody konečných prvků na 3D elektromagnetickém modelu stroje v programu Ansys Maxwell. Čtvrtá část práce se zabývá praktickým měřením indukovaného napětí a magnetické indukce ve vzduchové mezeře zadaného stroje. Poslední část této práce srovnává výsledky získané analytickým výpočtem s výsledky získanými metodou konečných prvků a měřením. Po formální stránce lze vytknout abstrakt nevystihující přesně podstatu práce. Student v něm uvádí, že druhá část práce se zabývá návrhem axiálního stroje, ve skutečnosti je tato část věnována pouze analytickému přepočtu hotového stroje. Dále nejsou v seznamu zkratek uvedeny všechny použité symboly. Symboly jsou vysvětlovány v rámci textu práce přímo za vzorci, což v případě seznamu zkratek na začátku práce lze považovat za zbytečné. Rovněž by práci prospěla jednotná symbolika např. používat pouze symbol U pro napětí (nikoliv U a V jak je tomu v předložené práci). V práci se rovněž občas objevují překlepy. Po faktické stránce by práce mohla obsahovat hlubší literární rešerši v oblasti axiálních strojů a ne pouze jejich konstrukční popis. Vypočtené vlastnosti motoru z kapitoly 2.2.6 mohly být ověřeny i simulačně v Maxwell. Přes výše zmíněné nedostatky lze z práce naznat, že byla vypracována pečlivě. Všechny body zadání byly splněny. Předloženou bakalářskou práci tak doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 82672