KOUTEK, P. Simulace detektorů CT RTG [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Drastich, Aleš

Posluchač přistoupila k práci na svém BP zodpovědně a iniciativně, v počátcích ale poněkud chaoticky. Pravidelně však navštěvoval konzultace a zdařile reagoval na připomínky vedoucího práce. Úspěšně pracoval se samostatně vyhledanou literaturou. Během řešení úkolů BP projevil postupně schopnost samostatně řešit danou problematiku. Zadání BP splnil, výsledky teoretických úvah ověřil na realizovaném simulátoru. Dle požadavků zadání práce navrhl, pro posluchače předmětů zabývajících se problematikou projekčně-rekonstrukčních zobrazovacích systémů, laboratorní cvičení, které úspěšně využívá navržený a realizovaný simulátor.

Navrhovaná známka
B
Body
80

Posudek oponenta

Walek, Petr

Předložená práce se věnuje simulaci vlivu vlastností detektorů záření na kvalitu výsledně rekonstruovaného RTG CT obrazu. Práce je rozdělena do tří částí a to teoretické, praktické a návrhu laboratorní úlohy. V teoretické části se autor stručně věnuje principu RTG CT zobrazování, rekonstrukci obrazu z projekcí a vlastnostem detektorů RTG záření. Tato část sice mohla být obsáhlejší a problematika mohla být popsána více do hloubky, ale nemám k ní (až na nesprávně definovanou útlumovou konstantu na str. 11) větší výhrady. V rámci praktické části student vytvořil uživatelské prostředí, které umožňuje simulovat vlastnosti detektorů. Konkrétně mrtvou dobu, afterglow a světelný zisk. Lze konstatovat, že uživatelské prostředí je velmi přehledné a plně funkční. Rekonstruované obrazy byly porovnány s referenčními a byla vyhodnocena odchylka způsobená simulovanými vlastnostmi detektorů. Obdobným způsobem byly vyhodnoceny schopnosti rekonstrukčních algoritmů korigovat nepříznivé vlastnosti detektorů. Výsledky tohoto testování jsou shrnuty v tabulkách 2 a 3, ale bohužel zde chybí informace, jaké veličiny jsou v tabulkách uvedeny. Jinak dobrou úpravu práce poškozují četné formální nedostatky, jako jsou občasné gramatické chyby a překlepy; na str. 11 jsou pravděpodobně omylem vloženy dva stejné obrázky; obr. 2 má nečitelné popisky; na straně 30 pravděpodobně chybí dva podobrázky; obrázky ukazující subtrakce jsou v tištěné verzi nezřetelné atd. V práci jsou také zaměňovány pojmy; na straně 29 je pojem sinogram zaměněn za histogram a dále je v textu zaměňován kvantový a kvantovací šum. I přes výše zmíněné nedostatky práci považuji za solidní a hodnotím známkou C 78b.

Navrhovaná známka
C
Body
78

Otázky

eVSKP id 72830