DUŠKOVÁ, P. CO-HOUSING Brno Židenice [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. .

Posudky

Posudek vedoucího

Kiszka, Josef

Celek je více než jeho části. Z celé práce je patrné chápaní celostnosti urbanity jako nadřazeného principu. Deduktivní postup až od konurbace k místu a k objektu je garanci profesionální zralosti. To stejné platí o chápání urbanity jako rozšířeného fenotypu člověka a komunity a o akcentaci bazálních sociálních aspektů systému, z kterých práce vychází. Různé úrovně a vrstvy „cohousingu“ předložené v DP sledují organizační, funkční sociální i emoční potřeby návratu k „sousedství“ a k „blízkosti“. "How will we live together?". Zacílení práce je v hledání odpovědi na tuto aktuální Benátskou otázku v řešení problematiky „sousedství“, sociálnosti a inkluze v místě Pobytu na styku s pomíjející minulosti dávnou i industriální. Řešení a architektonické uchopení je výsledkem cesty za vytyčeným cílem od sociokulturních úvah o Obsahu až po jeho vyjádření v tvářnosti. Je zásadní, že autorka je schopná principy práce jasně profesionálně ozřejmit, zdůvodnit a zargumentovat. Omezení redukcionistické prezentace, větší koncentrace a komplexita ve vyjadřování myšlenek by fundované práci více slušela. Předvedená šíře náhledu a vhledu řešení problematiky urbanity a rozsah práce vyvažují opomíjené či neprezentované dílčí výsledky úvah autorky. Hospodárnost, ekonomie a dostupnost budou vždy determinovat kvalitu. DP navrhuji k obhajobě

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování B 0 Studentka pracovala svědomitě. DP zcela naplňuje zadání. Práce je kompletní, obsahuje východiska a analýzy, urbanistické uchopení bloku a kontextu, program i architektonické řešení domů v bloku. DP zřetelně prokazuje zralosti, profesionální připravenost a zdatnost studentky jak po stránce odborné a názorové metodologické, tak i konceptuální, a architektonické
Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Sedlák, Jan

Diplomantka splnila velmi dobře požadavky komplexního a složitého zadání. Projekt je zpracován kvalitativně i obsahově na velmi dobré úrovni. Svou závěrečnou diplomní prací ukazuje, že je schopna řešit i složité architektonické a urbanistické úkoly, před které ni praxe postaví.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A Předložené pojetí diplomní práce je z velké části založeno na urbanistickém přístupu, resp. na inspiraci pramenící ze široce a podrobně, studovaného kontextu daného místa. Hodnotou tohoto přístupu je skutečnost, že kontext je chápán všesměrně a mnohovrstevně. Ať již se jedná o kontext časový, prostorový, typologický i morfologický, a vzhledem ke specifice zadání také kontext sociální. Každý z kontextů je v úvodní analýze důkladně prozkoumán s velikou empatií a pochopením jeho smyslu a presentován velmi přehlednou formou, založenou na četných až didaktických schématech. Úvodní rešerše je ve svém souhrnu vlastně vysvětlením a obhajobou chápání městské struktury jako mnohovrstevného komplexního systému, postaveného na klasifikaci tematicky a strukturálně vymezených skladebných jednotek. Postupné „propadání“ měřítky a vrstvami města má v kontextu celé práce svébytnou hodnotu. Tento pohled na dané, složité, typologicky i funkčně heterogenní území je výrazem snahy o jeho pochopení a výsledně i respektu k jeho někdy ambivalentním kvalitám, charakteristikám. Nesourodost diplomantka přijímá jako svébytnou hodnotu a inspiraci, kterou promítá do svého urbanistického a architektonického jazyka. Jakkoli jsem celoživotně velikým vyznavačem a příznivcem podobných postupů, znám i jeho drobná úskalí. Zde jím možná může být v urbanistické, situační rovině snad až přílišná submisivnost vůči tomuto kontextu a jeho nezamýšleným iregularitám. Výsledek zmíněného postupu však přesto chápu jako velmi zdařilý a jako positivní kvalitu práce (a to i přes drobné, dílčí a jistě řešitelné problémy – viz dále poznámky k zamyšlení).
Architektonické řešení A Zvolené pojetí, architektonický jazyk i celková forma zajímavým způsobem naplňuje v úvodu práce popsané sociální aspekty zadání, právě tak jako nejednotnou architektonickou povahu řešeného místa. V předloženém návrhu jsou obsaženy vlivy minimalismu, s přiměřenými náznaky archetypálních forem (tradičních i modernistických), snahy po neokázalé různorodosti a organičnosti, kterou si vědomě či podvědomě s obdobnou formu bydlení spojujeme. Návrh připomene někde v podvědomí uložené situace poetických periferií, pražského Žižkova a jeho svět („vitálně“ sdílených) obývaných pavlačí. Zvolený přístup k architektonickému řešení vyvolává v mé generaci positivně uchované vzpomínky a asociace na architekturu Luciena Krolla nebo Ralpha Erskina. Za hodnotné považuji rozdělení na různé objemy, lapidární věžový a téměř strukturální část malých bytů, stejně tak jako bohatství vnitřních prostorů stavby, s labyrintem chodeb, pavlačí a teras. Disposiční řešení jednotlivých bytů považuji vzhledem k vytčenému cíli také za adekvátní. Stejně jako řešení urbanistické, považuji řešení architektonické za velmi zdařilé. Vcelku složitá volumetrie a morfologie stavby vytváří ve výsledku jak zřetelný, tak různorodý celek a jeho složitou formu vnímám jako odraz heterogenity okolního prostředí a také očekávaného sociálně pestrého vnitřního života stavby. Jako celek je přirozenou i neokázalou dominantou malého obytného celku.
Provozní řešení B Provozní řešení souvisí s řešením architektonickým. Chápu snahu vedoucí k hmotové i půdorysné různorodosti jako výraz polohové individuality různorodých obytných jednotek, bytů. Určitou daní je zde např. jinak zajímavý labyrint chodeb i počet vertikálních komunikací. Podobně je možno se zamyslet třeba nad vhodností umístění kójí v luxusní pozici 2.n.p. Dříve jím bývalo „piano nobile“ s ideálním vizuálním vztahem k okolí.
Technicko konstrukční řešení B Z doložené dokumentace je možné se domnívat, že je návrh realizovatelný, zvolenými konstrukčními řešeními i materiálovým provedením adekvátní stavebnímu programu.
Formální úroveň A Z formálního pohledu zpracování možno konstatovat mimořádně kvalitně a obsažně zpracovanou rešeršní část a obecně kultivované grafické pojetí celku. Na druhé straně postrádám přehledné bilanční údaje základní, alespoň základní polohové a výškové kóty, popisy místností, možná i nějaké provozně funkční schéma).
Navrhovaná známka
A
Body
93

Otázky

eVSKP id 133660