ZEMAN, V. Kinetika fotochromních reakcí v tenkých polymerních filmech [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2008.

Posudky

Posudek vedoucího

Vala, Martin

Student Bc. Vojtěch Zeman postupoval při experimentální práci i následném zpracování výsledků svědomitě a předkládanou práci vypracoval s přiměřeným počtem konzultací samostatně. V prvních částech práce předkládá informace potřebné k uvedení problematiky a pochopení experimentů získané na základě literární rešerše. V praktické části vypočítává prováděné experimenty a dokladuje je grafickým znázorněním výsledků. Bohužel se zde ale zaměřil více na popis experimentů než na diskusi výsledků a formulaci závěrů. I přes tyto výhrady a občasný výskyt formálních nedostatků předkládaná práce splňuje všechny nároky kladené na diplomovou práci a proto ji doporučuji k obhajobě s celkovým hodnocením velmi dobře (B).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse C
Závěry práce a jejich formulace B
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Weiter, Martin

Předložená práce je příspěvkem ke studiu kinetiky fotochromních reakcí spiropyranu v polymerních matricích. Práci lze rozdělit na teoretickou a experimentální část. V teoretické části autor shrnuje základní poznatky v oblasti studia fotochromismu. Nedostatkem této části je, že autor se zaměřil na základní všeobecné poznatky, ale opomíjí odborné aspekty vztahující se k problematice. Přestože autor pojednává o historii fotochromismu již od roku 1867, o současném stavu v této oblasti se v práci příliš nezmiňuje.Velice například postrádám podrobnější rozbor fotochromismu spiropyranu a shrnutí současných výsledků dosažených v této oblasti. Namísto toho se autor zabývá tématy, které s prací souvisí jen vzdáleně (např. kap. 2.7 Fotochromismus v přírodě). Často jsou rovněž uváděny triviální skutečnosti (např. str. 17 "pohlcuje-li látka světlo v celém spektru, jeví se jako černá." a další). Dalším nedostatkem celé práce je její mizerné stylistické a jazykové zpracování. Vysoce naopak hodnotím experimentální část práce. Experimentální metody a výsledky těchto metod jsou v této části práce prezentovány přehledně a srozumitelně, s minimem věcných chyb, v práci je využito celé řady grafů a tabulek. Dosažené výsledky jsou potom zformulovány v závěru práce. Přínosem předkládané práce je zejména skutečnost, že vliv polymerní matrice na kinetiku fotochromních reakcí je studován více metodami, což umožní detailní charakterizaci studovaných procesů.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce B
Kvalita zpracování výsledků A
Využití literatury a její citace B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Úroveň jazykového zpracování D
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Závěry práce a jejich formulace B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 2658