KLUS, P. Teoretická a skutečná přesnost měření fotogrammetrického systému Tritop [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Zatočilová, Aneta

Diplomová práce se zabývá analýzou přesnosti měření fotogrammetrického systému Tritop od společnosti GOM. Zpracované téma má užitnou hodnotu ryze praktického charakteru. Student musel provést řadu měření a systematicky vyhodnotit velké množství dat. Výsledky práce student zpracoval přehledně, v závěru práce je podrobně a logicky diskutoval. Téma bylo také zpracováno do podoby článku, ve kterém student prokázal dobrou znalost anglického jazyka. Kladně hodnotím především jeho aktivní přístup, samostatnost, ale také kvalitně diskutované výsledky. Práci doporučuji k obhajobě se známkou A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Mendřický, Radomír

Hlavním cílem DP bylo statistické vyhodnocení přesnosti měření fotogrammetrického systému TRITOP v závislosti na různých faktorech a ověření přesnosti predikčních vztahů. Autor se v první části DP věnuje rešerši současného stavu poznání, jsou popsány a vysvětleny principy fotogrammetrie a základní matematické algoritmy pro výpočet souřadnic bodů. Tato problematika je zpracována přehledně, srozumitelně a autor zde prokázal dobrou orientaci v dostupné literatuře. Tuto část hodnotím kladně a nemám k ní žádných připomínek. V praktické části je provedeno velké množství experimentů s cílem zjistit, jak jednotlivé vytipované faktory ovlivňují přesnost fotogrammetrického měření. Autor práce musel pro komplexní analýzu provést obrovské množství měření. Všechny data jsou logicky uspořádána a v závěru nechybí diskuze nad zjištěnými výsledky. Pozitivně hodnotím, že většina měření byla opakována, a výsledky tak mohly být podrobeny statistickému zpracování. I tak se však v některých případech ukázala poměrně velká variabilita zjištěných odchylek, které nevykazovaly žádný jednoznačný trend a závislost na daném zkoumaném faktoru. Nejvíce diskutabilní jsou výsledky experimentu zkoumajícím odchylky měření v závislosti na počtu kalibračních tyčí. Rostoucí odchylky měřítkových tyčí při jejich vyšším počtu dle mého názoru ukazují obecně na problém s přesností měření v celém objemu a různých směrech, který se ukázal i v jiné fázi experimentu. Jistý vliv by mohla mít i samotná nepřesnost nominální hodnoty některé z použitích tyčí. Nejsem si jistý, zda má stejnou vypovídající úroveň chyba měřítkových tyčí odečítaná přímo ze systému TRITOP (tyto tyče jsou systémem použity pro stanovení měřítka snímku) a manuálně odečtených chyb z dalších tyčí. Z formálního pohledu je předložená práce dobře strukturovaná do jednotlivých kapitol, v práci je minimum gramatických chyb. Vyskytují se zde však častější drobné nepřesnosti (např. popis tabulky 5-17; tab. 5-11 - medián 0,9415 - chyba v řádu čísla; opakující se lit. [9], [15]; křížové odkazy - např. str. 78 - „patrné z tab. 5-20“ apod.). Jako celek hodnotím práci pozitivně. Způsob zpracování tématu svědčí o širokých teoretických znalostech autora, schopnosti analyzovat novou problematiku. Z praktické části DP je zřejmé, že student pronikl do uvedené problematiky, porozuměl jí a dokázal velice dobře aplikovat teoretické znalosti prakticky. Hlavní přínosy práce spatřuji v komplexním posouzení vlivu různých faktorů (vnějších vlivů) na přesnost fotogrammetrického měření. Pro praxi jsou tyto informace velice užitečné, ať už z pohledu zjištění, že parametry nemají významný vliv na přesnost měření a ukazuje na vysokou robustnost tohoto systému, tak zároveň poukazuje na možná rizika možného ovlivnění přesnosti měření některými vlivy. Předložená diplomová práce splňuje v plném rozsahu zadání, konstatuji, že diplomová práce splňuje požadavky na udělení akademického titulu, a proto ji doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 109427