HRUŠKA, P. Filtrační struktury pro fotovoltaické elektrárny [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Petržela, Jiří

Předložená bakalářská práce se zabývá problematikou vibrací fotovoltaických článků a s tím souvisejícím snížením jejich životnosti. Jedná se tedy o čistě praktickou záležitost, jejímuž vyřešení nutně předcházela detailní diagnostika činnosti panelů, měničů i jejich řízení. S výsledků projektu je zřejmé, že problém byl úspěšně vyřešen, a to vytvořením precizního pasivního filtru typu dolní propust. Stěžejní záležitostí zde byla skutečnost, že filtr je oboustranně zakončen obecně různými, čistě reálnými impedancemi. Výhodou je, že uvedený postup bude správný i pro komplexní zakončovací impedance. Zadání práce lze tedy považovat za splněné. Na škodu práci je technická úroveň, která je spíše průměrná. Lepších výsledků by bylo pravděpodobně dosaženo využitím filtru s nulami přenosu. Tyto filtry nakonec nebyly rozebrány ani teoreticky. V práci chybí detailní informace o tom, jak se liší profesionálně vyrobený filtr od prototypu. Po formální stránce obsahuje práce pouze minimum překlepů, výraznější připomínky tedy nemám.

Navrhovaná známka
C
Body
75

Posudek oponenta

Dostál, Tomáš

Student měl měřením identifikovat příčinu chvění FV článků a na základě toho navrhnout filtr, který zamezí pronikání nežádoucích signálů, způsobujících toto chvění. Tento úkol splnil. V kapitole 6.1 uvádí naměřené hodnoty rušení. Díky nevhodnému vyjadřování (neurčitým způsobem, místo 1. osoby j. č.) však není jasné, kdo to změřil, což by měl během obhajoby upřesnit. První čtyři kapitoly (26 stran), uvádějící do problematiky, mohly být stručnější, psány s nadhledem, více odvolávek a citací. Obdobně tak i kapitole 10 pojednávající o filtrech. Vlastní konkretizace práce začíná až v kapitole 5 a dále. V kapitole 9 shrnuje požadované parametry filtru, které jsou však neúplné a chybné (u DP fm > fp). Celý návrh je pak podivný a podivný je pak i výsledek (kapitola 11), kde mylně filtr označuje 1. řádu. Chybné jsou i názvy T a PI článků, to jsou jen půlčlánky. Za přínos studenta považuji simulace v PSpice a praktickou realizaci a ověření (kapitola 14), pokud ji sám dělal, což by měl během obhajoby opět upřesnit. Z formálního hlediska lze práci vytknout nedůsledné používání interpunkčních znamének. Vzorce a odrážky nutno považovat za součást věty! Názvy obrázků by měly jednotně začínat velkým písmenem (například Obr. 5.6 a jiné). Podobně odrážky (ne různě, jak například na straně 31). Některá schémata nerespektují naše normy a zvyklosti. Kopírování obrázků bez souhlasu autorů. Tam kde je to možné, upřednostňujte český název (např. kmitočet místo frekvence), popřípadě se snažte takový vytvořit (např. string). Nepoužívejte slangové pojmy (např. sinusák + tlumivka, s. 31).

Navrhovaná známka
C
Body
70

Otázky

eVSKP id 73204