GIEMZA, M. Mikrokontrolerem řízený měřič vnitřního odporu kondenzátorů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Šteffan, Pavel

Student Michael Giemza vypracoval bakalářskou práci na téma Mikrokontrolerem řízený měřič vnitřního odporu kondenzátorů. Cílem této práce je návrh a konstrukce jednoúčelového měřiče vnitřního odporu kondenzátorů. Práce je členěna do tří hlavních částí, první část se zabývá teorií měření vnitřního odporu kondenzátorů a rozborem vhodných měřicích metod. Druhá část se věnuje návrhu jednotlivých funkčních bloků a realizaci. Poslední část popisuje měření na reálných kondenzátorech, kterým byla ověřena funkčnost celého zařízení. Práce je členěna přehledně, doplněna názornými ilustračními obrázky a je napsána bez větších gramatických chyb. Při návrhu student prokázal odborné znalosti v digitálních a analogových obvodech. Jednotlivé části obvodu byly simulovány a následně realizovány na DPS. Student splnil stanovené zadání a jeho řešení je přínosné. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 45/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) B 17/20
Formální zpracování práce A 18/20
Využití literatury A 10/10
Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Adámek, Martin

Předložená bakalářská práce se zabývá konstrukcí digitálního měřiče vnitřního odporu kondenzátorů, který je řízený mikrokontrolérem. V první části práce je po teoretické stránce probrána otázka vnitřního odporu kondenzátorů a popsány měřicí metody, ze kterých je vybráno pro nejvýhodnější pro danou aplikaci. Dále jsou v práci popsány různé typy kondenzátrů a jsou uvedeny a porovnány jejich ekvivalentní sériové odpory (dále ESR). V další části práce je popsán návrh, konstrukce, programování a testování zařízení pro měření vnitřního odporu kondenzátorů. V úvodu této části jsou velmi podrobně popsány jednotlivé funkční bloky. Další část se zabývá programovým vybavením napsaným jednak pro ovládání mikrokontroleru a jednak pro ovládání zařízení pomocí obslužného počítačového programu. Na závěr student předkládá dosažené výsledky měření ESR na různých typech kondenzátorů. Měření ESR u kondenzátorů je aktuálním tématem, práce k němu výrazně přispívá a zadání práce bylo splněno v plném rozsahu. Celá práce má po odborné stránce kvalitní zpracování. Teoretická i praktická část práce je přehledně členěná do jednotlivých témat. Jednotlivé části jsou v některých místech až příliš podrobně vysvětlovány. V práci jsou pouze drobné nesrovnalosti např. autor ve své práci uvádí, že měřič má maximální měřenou hodnotu 10 Ohm, ale v závěru práce má uveden měřený rozsah 0 - 40 Ohm. Dále autor uvádí, že pro měřený kondenzátor není možné získat katalogové hodnoty, proto jako správnou uvažuje hodnotu z obdobného katalogového listu. Po formální stránce je práce na dobré úrovni. Práci znepřehledňují hlavně chybějící čárky ve větách a složitá konstrukce vět. Dále lze nalézt chybějící diakritiku. Ze seznamu literatury je zřejmé, že student prokázal dostatečnou schopnost nalézt a použít odbornou literaturu a materiály týkající se dané problematiky. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím ji stupněm: Velmi dobře (B)

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Formální zpracování práce C 7/10
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 18/20
Odborná úroveň práce B 43/50
Navrhovaná známka
B
Body
88

Otázky

eVSKP id 40888