LIGMAJER, F. Uspořádaná a neuspořádaná pole koloidních nanočástic a jejich využití pro detekci biomolekul [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Kolíbal, Miroslav

Filip Ligmajer ve své diplomové práci navázal na experimenty z bakalářského studia, pokračoval hned v dalším semestru ve čtvrtém ročníku. Přístup k experimentům, jejich vyhodnocení, prezentace, interpretace a hledání nových směrů výzkumu jsou u bc. Ligmajera na úrovni studenta doktorandského studia. Dokazuje to zejména fakt, že práce vznikla v podstatě za nepřítomnosti školitele (neboť jsem byl na delší dobu v zahraničí) a student tak prokázal maximální možnou samostatnost. Svou prací přispěl k publikaci v kvalitním časopise a nejnovější výsledky s detekcí biomolekul jsou příslibem pro publikaci další. Práci nelze hodnotit jinak než A a jsem rád, že bc. Ligmajer bude pokračovat v doktorském studiu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Rezek, Bohuslav

Práce je celkově pěkně a přehledně zpracována. Práce ke každému tématu uvádí přiměřenou rešeršní část a popis používaných metod. Následně student prezentuje řadu vlastních originálních měření a výpočtů. Na základě jejich interpretace vyvozuje jasné závěry a perspektivy pro využití těchto výsledků v dalším výzkumu i aplikacích. Z mého pohledu nejzajímavější a nejvíce originální částí práce je přímá modifikace křemíkových substrátů nízkoenergetickým elektronovým svazkem a následné využití pro samouspořádávání zlatých nanočástic do různých útvarů, a to dokonce s možností výběru pozitivních či negativních obrazců. Podařilo se přitom cíleně překonat nebo naopak využít známý faktor kontaminace povrchu v elektronovém mikroskopu. Zajímavou a originální částí je také zkoumání optických vlastností Au nanočástic deponovaných na povrch a kritická analýza a diskuze vhodné teorie efektivního prostředí pro popis tohoto systému. To je využito pro následnou charakterizaci komplexů Au nanočástic s oligonukleotidy. Diplomant tak zcela naplnil cíle práce. V práci naopak bylo místy obtížné odlišit přechod mezi obecnější rešeršní části a popisem vlastní konkrétní práce a výsledků. Také by možná bylo vhodnější nepoužívat „in our group“ ale cíleně „we did“ (ve smyslu autor diplomové práce), aby bylo jasnější, kdo co dělal. Místy by popis metod a materiálů mohl být konkrétnější: např. jaké nanočástice, jaká kyselina a koncentrace pro posun pH apod. Postrádal jsem také číselné vyhodnocení některých veličin, jako například hustoty pokrytí nanočásticemi, které je z dostupných dat relativně snadné. Toho se týkají i otázky k zodpovězení při obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 64828