VAŠÍČEK, D. Fluorescenční zobrazovací techniky v multimodálním holografickém mikroskopu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Čolláková, Jana

Diplomová práce Davida Vašíčka je zaměřena na digitální zpracování dat z Multimodálního holografického mikroskopu. První část obsahuje vyčerpávající rešerši holografické a fluorescenční mikroskopie. Podstatnou částí práce je definice parametrů fázové korelace a tvorba algoritmu. I když se jedná o registraci velmi nepodobných obrazů, autor se dobře zorientoval v problematice. Výsledkem práce je funkční program pro automatickou registraci snímků, který bude dále využíván v práci s holografickým mikroskopem a pomůže k jeho dalšímu vývoji. Autor si osvojil samostatnou práci s holografickým mikroskopem a se základní metodou zpracování holografických snímků. Pro ověření funkčnosti vytvořeného programu naměřil autor vlastní data, která také využil k optimalizaci programu. David Vašíček splnil všechny požadavky a cíle zadání práce.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Procházková, Jana

Práce diplomanta se zabývá zobrazovacími metodami pro snímky vzniklé v multimodálním holografickém mikroskopu (MHM). První část velmi podrobně popisuje fluorescenční zobrazovací techniky a konstrukci MHM. Tím je splněn první cíl diplomové práce bez připomínek. Druhá část se věnuje matematickým základům metod zpracování obrazu, které student používá. Jsou zde nastíněny použité funkce a metody pro sesazování obrazu. Třetí část je věnována samotnému pokusu a následnému sesazování naměřených obrazů. Student provedl tři měření po 25 snímcích, která byla zatížena chybou, což bylo patrně způsobeno nezkušeností a také vysokou náročností daných měření. Pro statistické zpracování úspěšností, které jsou v práci uvedeny, by bylo potřeba více měření pro více různých vzorků, což při budoucím možném nasazení výsledného programu bude možné. Diplomant důkladně vysvětluje výsledky jednotlivých pokusů a při nízké úspěšnosti u skládání holografického snímku s fluorescenčním snímkem Alexa Fluor přidávává možnosti zlepšení. Práce splnila všechny zadané cíle bez výhrad a zdrojové matlab kódy určitě naleznou uplatnění při další práci s MHM.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 68954