URBÁNEK, P. Zařízení pro testování digitálních obvodů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Šteffan, Pavel

Student Petr Urbánek se ve své práci zabývá návrhem zařízení vhodného pro testování vybraných součástek. Samotná realizace zařízení, ale skončila ve fázi pokusného přípravku na nepájivém poli. Tato forma realizace je pro využití ve výuce velmi nevhodná. Student na konzultace docházel velmi zřídka. Práce obsahuje velké množství hrubých gramatických chyb. V použité literatuře jsou uvedeny publikace, na které se autor v textu neodkazuje např. [5], [6], [8], [9], [11]. Nejvíce citací z teoretické oblasti směřuje na předchozí semestrální práci studenta. V práci jsou zavedené nové překlady termínů např. stream - proudová roura, message – roury zpráv atp. V textu se plynule střídají všechny časy, včetně budoucího. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání D 30/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) E 10/20
Formální zpracování práce E 10/20
Využití literatury F 3/10
Navrhovaná známka
E
Body
53

Posudek oponenta

Bohrn, Marek

Úlohou studenta bylo vytvořit zařízení pro testování logických integrovaných obvodů a operačních zesilovačů. Toto zařízení by mělo být využíváno v rámci laboratorní výuky digitálních a analogových obvodů. Student v kapitole 1 velice stručně popisuje funkci logických hradel a technologie jejich realizace (CMOS a TTL). Chybí zde popis společných vlastností konkrétních řad obvodů, které mají být zařízením testovány. Například typické rozložení napájecích a signálových pinů, typické elektrické vlastnosti řad obvodů 74, 74LS, 74ALS atd. Kapitola 2 popisující operační zesilovače obsahuje vzorce pro výpočet zesílení invertujícího a neinvertujícího zesilovače. Chybí metodika jejich testování a typické zapojení a parametry reálných operačních zesilovačů. V dalších teoretických kapitolách 4, 5 a 6 jsou popsány základní vlastnosti sběrnice USB, použitého mikrokontroléru a displeje. Praktická část práce (kapitoly 7, 8 a 9) obsahuje stručný celkový popis navrženého zařízení a dílčích bloků potřebných pro testování operačních zesilovačů. Z obrázků 21 a 24 je vidět, že zařízení nebylo dokončeno. Realizaci zařízení, které má být využíváno ve výuce, na nepájivém poli považuji za nedostatečnou. O existenci jiné verze zařízení nejsem přesvědčen. Patice ZIF, zmiňována v závěru, na fotografii není. Autor se zaměřuje hlavně na softwarové vybavení modulu, které je na dostatečné úrovni. Po formální stránce je práce na nízké úrovni. Použitá terminologie není jednotná. Práce obsahuje řadu překlepů a chyb, kvůli kterým je text místy velice špatně čitelný, až matoucí. Po typografické stránce je práce také na velmi nízké úrovni. Je vidět, že nebyly provedeny žádné korektury. Na práci je zarážející velice častá citace zdroje číslo 10. Mělo by se jednat o publikaci napsanou autorem v roce 2011. Ze seznamu literatury není dohledatelné, o jaký text se jedná. Celkově práci hodnotím stupněm dostatečně a doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání E 10/20
Odborná úroveň práce E 25/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse E 10/20
Formální zpracování práce E 5/10
Navrhovaná známka
E
Body
50

Otázky

eVSKP id 40914