ČECH, M. Optické zesilovače pro metropolitní a přístupové sítě [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Tejkal, Vladimír

Cílem práce bylo zhodnotit současné zesilovače pro optické sítě, vytvořit návrh metropolitní sítě a simulacemi ověřit vhodnost umístění zesilovačů. V práci jsou přehledně porovnány základní vlastnosti, funkce a možnosti využití všech typů optických zesilovačů. V praktických simulacích optické sítě s vlnovým dělením jsou nejprve ověřeny vlastnosti EDFA, Ramanova a polovodičového zesilovače. Všechny typy zesilovačů jsou testovány pro umístění v optické sítí ve funkci boosteru, průběžného zesilovač e a předzesilovače. Výsledky simulací jsou přehledně prezentovány ve formě diagramu oka a spektra přenášených signálů, takže poskytují čtenáři rychlý přehled důležitých parametrů. Před návrhem sítě jsou simulovány také vlastnosti pro distribuované a koncentrované zapojení zesilovačů. Vlastní návrh obsahuje všechny potřebné aspekty jako volba topologie a umístění zesilovačů, výběr aktivních prvků a použitých vlnových délek. Pro návrh metropolitní sítě bylo využito výsledků z předchozích simulací a síť byla opět ověřena simulacemi jednak jako plně funkční a dále i pro případy s poruchou, kdy jsou využívány náhradní přenosové linky. Student pracoval samostatně a dílčí výsledky simulací pravidelněkonzultoval.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 50/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Formální zpracování práce B 16/20
Využití literatury B 8/10
Navrhovaná známka
A
Body
94

Posudek oponenta

Šporik, Jan

V diplomové práci student Čech splnil všechny body zadání. Velmi podrobně zpracoval jednotlivé body zadání. Text práce je logicky řazen do celků. Práce se zabývá problematikou optických zesilovačů až od kapitoly 4. První 3 kapitoly se zabývají všeobecně známými fakty o dělení optických vláken, atd. Na straně 22 student popisuje základní komponenty systému WDM a jako zdroj záření uvádí i LED diody, které pracují s mnohavidovými vlákny. Práce obsahuje minimum gramatických chyb a překlepů. Vyskytují se v ní určité typografické nedostatky a nepřesnosti. Dále několik nepřesných nebo neodborných formulací (str. 25 : „V systémech, kde je limitujícím faktorem ztráta na vlákně, je vhodné nasazení průběžných optických zesilovačů“, str.42 „zvětšovala délka vlákna“) a formálních nedostatků - nedodržení stejného zápisu jednotek veličin (Gb.s-1, Gb/s, dB/km, dB.km-1) a není úplný seznam zkratek. Například zkratka OSNR je v práci velmi frekventovaná. Práce je na velmi vysoké úrovni. V praktické části student provedl mnoho simulací a kvalitně zhodnotil jejich výsledky. Provedl návrh sítě a ověřil vhodnost návrhu pomocí simulací. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Odborná úroveň práce A 45/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 20/20
Formální zpracování práce C 7/10
Navrhovaná známka
A
Body
92

Otázky

eVSKP id 39828