VYROUBAL, D. Difúze barviv v biopolymerních hydrogelech [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Klučáková, Martina

Řešení práce bylo bohužel částečně poznamenáno nepříznivou situací v souvislosti s pandemií koronaviru. Byly v plánu dlouhodobé experimenty, které mesely být přerušeny v důsledku uzavření FCH pro studenty. Doplnit chybějící měření v původně plánovaných časech nebylo možné, protože to by znamenalo zahájit experimenty od času nula. Proto byla provedena navíc závěrečná měření před ukončením experimentů. I tak student stačil získat dostatek experimentálních dat pro stanovení difúzních charakteristik vybraných barviv v hydrogelech. Cíle práce tak byly splněny v celém rozsahu. Student pracoval aktivně a samostatně. Práci celkově hodnotím stupněm A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování B
Využití poznatků z literatury B
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Mravec, Filip

Bc. David Vyroubal zpracoval diplomovou práci na téma difuze malých molekul ve fyzikálně síťovaných hydrogelech. V teoretické části shrnuje použité systémy a obecné informace o hydrogelech, v současném stavu řešené problematiky pak řeší zvláště hydrogelové nosiče a zvláště použití jím vybraných difundujících látek. Po experimentální části následuje velmi rozsáhlá část výsledků a příslušné diskuse, ke které se váží některé formální připomínky a otázky oponenta. Formální připomínky: * rešerše zmiňuje kyselinu hyaluronovou, nicméně práce je prováděna s její sodnou solí * obrázky v rešeršní části jsou nevyvážené kvality, leckde zdeformované nebo ne příliš kvalitní * str. 34, kap. 3.1: v odstavci jsou zmiňovány příspěvky dvou vědeckých skupin, odkaz má jen jedna * v experimentální části nejsou struktury ani systematické názvy derivátu dextranu ani použitých sond, není také zmíněno, proč je Atto 488 považováno za hydrofilní sondu * označení koncentrací sond písmeny (str. 39) je zmatečné a zbytečné a způsobuje neustálé listování v práci, celkový rozsah použitých koncentrací je 0.1 do 7.0 mikroM, což umožňuje tyto hodnoty pohodlně doplnit do grafů, jak to potom je uděláno např. u Obrázku 20 * u lineárních proložení chybí kromě rovnic i nějaká statistika, která mohl být klidně uvedena pro lepší přehlednost v příloze Práce je velmi rozsáhlá a pro lepší orientaci by nebyla špatná shrnující tabulka, kde by byly shrnuty difuzní koeficienty a koeficienty alfa. Po zvážení všeho výše uvedeného navrhuji hodnocení stupněm výborně/A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 123898