HONS, R. Analýza výkonu energy harvesteru při buzení vibracemi reálného systému [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Smilek, Jan

Předkládaná závěrečná práce se na 24 stranách věnuje analýze výkonu lineárního energy harvesteru v podmínkách reálného buzení. Po úvodní kapitole a definici cílů a metod řešení student v rešeršní části shrnuje základy problematiky energy harvestingu a uvádí různé principy elektromechanické přeměny energie využitelné pro kinetické energy harvestery. Druhá polovina rešeršní části je věnována již existujícím řešením kinetických energy harvesterů. Autor na nich zdařile ilustruje rozdílnost jednotlivých přístupů k této problematice. Následující kapitola obsahuje vlastní práci studenta, ve které je nejprve odvozen lineární model kinetického energy harvesteru buzeného vibracemi okolí. S využitím principu superpozice je pak navržen algoritmus pro odhad generovaného výkonu. Navržený postup je ověřen na různých variantách testovacích dat, přičemž jeho správnost a přesnost je porovnávána se simulačním modelem, sestaveným v prostředí Matlab/Simulink. Následně je algoritmus využit pro odhad generovaného výkonu harvesteru s využitím reálných dat. Jsou přitom srovnávány rozdílné způsoby ladění vlastní frekvence harvesteru. Student navíc bere v potaz i praktické limity parametrů harvesteru, a tyto pak zohledňuje v simulacích. Poslední kapitola se zabývá analýzou ovlivnění budící soustavy oscilující hmotou harvesteru při různých provozních režimech budicího tělesa. Student při ní s využitím znalostí o kmitání se dvěma stupni volnosti definuje hmotnostní limity harvesteru tak, aby jeho funkce přílišně netlumila kmitání základního tělesa a nesnižovala tak množství generované elektrické energie. V závěru jsou velmi stručně shrnuty dosažené výsledky, trochu však chybí celkové zhodnocení či podněty pro další práci. Po formální stránce je práce na vysoké úrovni, v textu se vyskytuje přiměřené množství překlepů a nedostatků, například chybějící mřížky či nepříliš vhodně zvolené osy v některých grafech. Student při řešení práce prokázal velmi dobrou schopnost zpracovat zadané téma s využitím dostupné literatury a dalších zdrojů. Předloženou práci tímto doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu C
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Štetina, Jakub

Práce se zabývá analýzou výkonu energy harvesteru při buzení vibracemi reálného systému. Samotný text je členěn do šesti kapitol. Předkládaná bakalářská práce splňuje předem vytyčené cíle práce. Autor ve třetí kapitole uvedl rešeršní studii na danou problematiku, která byla zpracována velmi kvalitně, přehledně i poutavě s dostatkem vhodně vypovídajících ilustrací. Praktická část práce začíná čtvrtou kapitolou, kde se autor zabýval analytickým popisem a srovnáním různých možností naladění harvesteru. V páté kapitole aplikoval uvedené algoritmy na reálné data, přičemž kladně hodnotím, že student zohlednil pro zhotovení zařízení reálná omezení. V poslední kapitole se student zabýval vlivem poměru hmotnosti generátoru vůči základnímu tělesu. Zde by bylo vhodné upozornit, že se nejedná o celkovou hmotnost základního tělesa a celkovou hmotnost generátoru, ale pouze o hmotnosti kmitajících hmot. Dále by bylo vhodné upozornit v kap. 6.1, že poměr P/Pmax nevychází ze stejného Pmax. Rovněž by bylo vhodné se v této kapitole vyjadřovat o závislostech poměru hmot a poměru výkonů a nikoli o průbězích, jelikož se nejedná o časovou závislost tzn. o časový průběh. Dále by z cílů práce bylo vhodné lépe rozvinout praktické uplatnění odvozených algoritmů a vhodnost dalšího využití energy harvesterů. V práci se vyskytuje přijatelné množství překlepů a vět s neobvyklou skladbou. Jediným zásadnějším problémem je záměna pojmů v seznamu použitých symbolů (pro bm a bk). V kap. 4.1 jsou tyto veličiny rozlišeny správně. Předloženou bakalářskou práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 92479