DOČKALOVÁ, L. Studie prostorově modulovaných magnetických struktur [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Turčan, Igor

Předkládaná bakalářská práce Lucie Dočkalové se zabývá studiem prostorově modulovaných magnetických struktur. V úvodní kapitole autorka rešeršně shrnuje základy magnetostatiky a dále se věnuje magneto-optickému Kerrovu jevu. Ve druhá kapitole se studentka zaměřuje na experimentální techniky využité k přípravě studovaných vzorků. V poslední části se autorka věnuje měření a vyhodnocení výsledků. Vyzdvihl bych především studentčino ovládnutí nelehké přípravy vzorků, ve které je potřeba zkombinovat vícekrokovou litografii s přípravou prostorové modulace pomocí depozice indukované fokusovaným elektronovým svazkem. Na druhou stranu bych ocenil větší míru samostatnosti při plánování a vyhodnocování experimentu. Práce je na velmi dobré úrovni a přehledně shrnuje výsledky studentčiny práce. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím klasifikačním stupněm B.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu C
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Staňo, Michal

Bakalářská práce Lucie Dočkalové se zabývá přípravou a magneto-optickým měřením prostorově modulovaných (3D) magnetických NiFe struktur. Po formální a jazykové stránce je práce na vysoké úrovni a obsahuje jen malé množství překlepů (např. „křemíkové“ modulace z SiO2). V práci jsem však nenalezl rešerši na téma prostorově modulovaných magnetických struktur, která má být prvním cílem práce. Minimem by bylo uvést alespoň zjištění z doporučené literatury, tedy výsledky práce [5] (Arranz et al.). Ideálně měla práce obsahovat další příklady již připravených 3D struktur a jejich vlastností (např. indukovanou/efektivní anizotropii) a posléze také srovnání s vlastními dosaženými výsledky. Úvod obsahuje tvrzení: „Planární vrstvy magnetického materiálu ovšem vykazují jistou magneto-krystalickou anizotropii“. Tento výrok není obecně pravdivý, polykrystalické materiály či např. slitina NiFe (permalloy) nevykazují téměř žádnou anizotropii, což dokázala studentka ve své vlastní práci na obr. 4.5. V úvodu mi také chybí vysvětlení, proč je třeba v případě magnoniky řídit/ovládat směr magnetizace. Není také jasné, proč by měla být stávající (magneto-krystalická či jiná) anizotropie limitujícím faktorem. Označení „směrů“ při měření hysterezních smyček (viz např. obr. 4.10): „indukovaná snadná (těžká) osa“ by bylo vhodnější nahradit jinými termíny a pomohlo by také přidat malé schéma znázorňující strukturu a směry aplikovaného vnějšího pole. V některých případech je anizotropní pole určováno z hysterezních smyček, které nejsou měřeny pro skutečnou těžkou osu (pouze pro „těžší osu“), což může vést k větší nepřesnosti odečtené hodnoty. Při své práci si studentka osvojila mnohé experimentální techniky a dokázala také aplikovat některé teoretické poznatky. Práci doporučuji k obhajobě a navrhuji známku B.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 125183