HUSÁK, R. Vliv parametrů elektroforetické depozice na konečné vlastnosti keramiky [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Hadraba, Hynek

Bakalářská práce pana Romana Husáka byla zaměřena na popis vlivu elektrických parametrů v průběhu elektroforetické depozice keramiky na bázi Al2O3 a ZrO2 na její konečné mikrostrukturní a mechanické vlastnosti. Tyto poznatky mohou vést k rozšíření použitelnosti metody elektroforetické depozice například pro nanášení nanokrystalických materiálů či keramických vrstevnatých materiálů. Diplomová práce byla řešena ve spolupráci skupiny Křehký lom Ústavu fyziky materiálů AV ČR, v.v.i. a Odboru keramiky a polymerů Ústavu materiálových věd a inženýrství FSI VUT v Brně. Cílem práce bylo na základě literárních dat a vlastních poznatků popsat vliv elektrických parametrů v průběhu elektroforetické depozice keramiky na bázi Al2O3 a ZrO2 na její konečné mikrostrukturní a mechanické vlastnosti. Pro splnění tohoto cíle bylo třeba, aby student zvládl vedle teoretické přípravy - literární rešerše - také řadu experimentálních technik. Student musel zvládnout vedle samotné technologie přípravy keramiky metodou elektroforetické depozice také experimentální techniky, které popsaly konečné vlastnosti připravených materiálů. Jednalo se například o měření hustoty vrstev před a po slinutí, nebo o měření tvrdosti. Student zvládl jak provedení a vyhodnocení těchto experimentálních prací tak výsledky zpracoval, okomentoval a částečně diskutoval s výsledky publikovanými v odborné literatuře. Student prováděl většinu experimentální práce a její vyhodnocení samostatně a výsledky práce jsou přesvědčivé a přínosné. S přístupem pana Romana Husáka k řešení bakalářské práce, s výsledky této práce a jejím zpracováním jsem byl spokojen a proto jsem navrhl hodnocení diplomové práce klasifikačním stupněm „velmi dobře“ (B).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Čelko, Ladislav

Předložená bakalářská práce v celkovém rozsahu 33 stran, co do formy a obsahu převyšuje požadavky běžně kladené na tento typ kvalifikačních prací. Tematicky je přehledně zpracována a náleží do oblasti moderních keramických materiálů využívající pro proces přípravy velmi aktuální technologii elektroforetické depozice. Práce má přehledné členění sestávající se z úvodu do problematiky, definice cílů práce a velmi stručně a přehledně zpracovanou teoretickou částí, na kterou navazuje část experimentální, která je ukončena aspirantem vyvozenými závěry. V seznamu literatury, je uvedeno 24 zdrojů, z nichž převážnou část tvoří prestižní časopisecké publikace a příspěvky z konferencí. Ačkoli to vlastní práci nikterak nezhodnocuje, přesto v ní postrádám literární zdroje některých aktivních předních autorů z oblasti elektroforetické depozice (jako jsou např. L. Besra – A Review on Fundamentals and Applications of Electrophoretic Deposition (EPD) a A.R. Boccaccini – Use of Electrophoretic Deposition in the Processing of Fibre Reinforced Ceramic and Glass Matrix Composites: A Review, nebo Electrophoretic Deposition: From Traditional Ceramics to Nanotechnology, aj.). S ohledem na stylistiku práce byl zaznamenán výskyt nadbytečného množství nedostatků ve formě různých překlepů, shody podmětu s přísudkem, aj. Rovněž byly zaznamenány i drobné typografické nedostatky ve formě odsazení prvního odstavce na začátku kapitol či podkapitol. Nepřehlédnutelný a podstatný nedostatek však vyplývá z řádně nezacitovaných křížových odkazů na některé obrázky (zejména v části teoretické) a z absence přehledných legend či popisů významu některých měřených hodnot (v části experimentální). V celkovém souhrnu, s ohledem na vlastní zadání práce tak lze konstatovat, že aspirant přistoupil k řešení zadaného tématu zodpovědně, splnil vytyčené cíle práce a vypracoval tak bakalářskou práci na velmi dobré odborné úrovni.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 58363