URBÁNEK, T. Dvoupásmová anténa s kruhovou polarizací pro pásmo 145 a 435 MHz [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Lukeš, Zbyněk

Předkládaná bakalářská práce se zabývá návrhem dvoupásmové antény s kruhovou polarizací na radioamatérská pásma 145 a 435 MHz. Student ve své práci navrhl v programu 4NEC pro jednotlivé pásma překřížené dipóly s fázovým posunem 90 stupňů, který zapříčiní kruhovou polarizaci v kolmém směru. Poté provedl složení obou antén, kde zoptimalizoval antény na co nejlepší směrovou charakteristiku. Anténa poté byla ověřena v dalším simulačním softwaru. Následné se zabýval návrhem rozbočovače signálu, který zamezí signál na anténu, která je navržena na druhé pásmo. Tím nedochází k deformaci směrové charakteristiky a zhoršení polarizace. Student konečnou verzi antény vyrobil, byly proměřeny její rozptylové parametry. Tyto změřené parametry odpovídají vypočteným hodnotám. Směrová charakteristika nebyla změřena kvůli robustnosti antény, avšak byla otestována v reálném provozu. Formální zpracování je na střední úrovni, v textu se vyskytuje celá řada formálních nedostatků a chyb. Student se problematice věnoval velmi aktivně, z množství vykonané práce s ohledem na formální zpracování hodnotím práci jako velmi dobrou.

Navrhovaná známka
B
Body
86

Posudek oponenta

Šebesta, Jiří

Cílem bakalářské práce byl návrh a realizace dvoupásmové antény s kruhovou polarizací pro pásma 145 a 435 MHz. Student pomocí simulačního programu 4NEC navrhl pro jednotlivá pásma antény s překříženými dipólovými elementy a napájením s fázovým posunem 90 stupňů. Následně obě antény kombinoval na společný nosný prvek - HT trubku. Provedl několik simulací pro definici optimální vzdálenosti antén, konkrétně 0,1 m, 0,3 m a 0,6 m, načež z nepochopitelných důvodů zvolil vzdálenost 1 m. Pro sloučení antén pro obě pásma navrhl slušovač z komponentů se soustředěnými paramatry. Anténu realizoval a provedl komplexní měření parametrů. Anténa je funkční a svými parametry vyhovuje zadání. Pro praktické použití není příliš vhodná. Vzdálenost antén je příliš velká, plastová HT trubka není vhodná pro dlouhodobé použití ve venkovních prostorech a pro namáhání větrem. Doporučoval bych rozhodně použití duralového ráhna a optimalizaci z hlediska zmenšení vzdálenosti mezi anténami. Text práce je hodně strohý a těžko se hledají detaily. Dostatečný rozsah se student snažil zajistit 3D výstupy ze simulátoru 4NEC následně i CST, na druhou stranu bez hlubších úvah a komentářů. Nevýhodou tohoto přístupu je nepříliš efektivní demonstrace vlivů změny zkoumaného parametru na charakteristiky antén. Zobrazení směrových charakteristik i axiálního polarizačního poměru v rovinách v jednom obrázku s několika parametry je mnohem jednoznačnější pro studium těchto závislostí. To vyžaduje pochopitleně u 4NECu mnohem více práce. Práce rovněž vykazuje řadu terminologických nepřesností a formálních nedostatků, celkově ji lze postihnout slovy: "Hodně barev - málo odborné muziky". I přes uvedené výtky student zadaný úkol splnil a je třeba ocenit i jeho konstruktérskou práci při realizaci. Na přiloženém CD není textová část práce a především modely, proto nebylo možné zhodnotit správný přístup především při modelování sloučených antén.

Navrhovaná známka
C
Body
72

Otázky

eVSKP id 52289