ROZLÍLKOVÁ, L. Zavedení metrologických postupů pro určování způsobilosti měřidel v oblasti tribologie [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Šrámek, Jan

Bakalářská práce je vypracována pečlivě a přehledně. Název obsahující pojem tribologie reflektuje skutečnost, že rozměrové parametry vyráběných ventilů mají přímý vliv na faktory, kterými se tribologie zabývá. V bakalářské práci se vyskytuje pouze minimum drobných formálních nedostatků, které nijak neovlivňují celkovou úroveň práce. Nově navržený měřicí systém v roce 2017 fungoval ve zkušebním režimu do května 2019. Studentka se aktivně podílela na výběru vhodných metod měření a použitých měřidel v procesu (viz. kap.5.), během své praxe. Což není v práci dostatečně popsáno. Prezentace splnění předem stanovených cílů není zcela vhodně vyřešena. Chybí například detailnější informace o měřeném objektu - výkres a informace o jeho praktickém použití v tribologii. Dále i metoda vyhodnocení použitého měřidla není stanovena optimálně, zejména s ohledem na požadavky pro automotive. Zvolená metoda vyhodnocení (MPE) odpovídá požadavkům firmy a byla zvolena v souladu se zavedenou praxí v metrologii - viz. skripta Strojírenská Metrologie II. K získání naměřených hodnot byl použit zkušební vzorek ventilu, který měl deklarované rozměry a vlastnosti. Toto také v práci chybí. Vyhodnocení dopadů na kvalitu výroby bylo provedeno pouze krátce, s vyhovujícím výsledkem. Navíc bylo provedeno doporučení na použití přesnějšího snímače tlaku (menší rozsah, lepší rozlišitelnost...) Na celkové kvalitě práce se negativně projevil fakt, že na přelomu let 2018 a 2019 došlo ve firmě Parker Hannifin k určitým změnám, které se projevily ve změně přístupu k řešené problematice, což mělo vliv na řešení zadaných cílů práce. Nicméně výsledky prezentované v bakalářské práci jsou uplatnitelné v technické praxi ve výrobě, pouze by bylo vhodné doplnit o vhodné vyhodnocované parametry dle vhodných normativních dokumentů. Práce jako celek představuje bakalářskou publikaci, která může být použita v praxi.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod D
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu C
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Harčarík, Matej

Bakalářská práce paní Rozlílkové je zaměřena na zavedení postupů pro určování způsobilosti měřidel ve výrobním podniku. Problém, který řeší, přímo navazuje na potřeby aktivního výrobního procesu. Práce je rozčleněna do 8 kapitol včetně úvodu a závěru. V kapitolách 2-5 je popsána firma ve které byla práce zpracována a také základní pojmy z oblasti metrologie. Kapitoly 6 a 7 obsahují vyhodnocení způsobilosti testovacího zařízení v této firmě. Práce je dobře logicky uspořádaná. Text práce je na dobré úrovni, obsahuje spíše drobné gramatické a stylistické chyby. Po grafické stránce se také vyskytují pouze drobné nedostatky, např. předložky a spojky na koncích řádků nebo nezvyklé číslování úvodu, závěru a seznamů. Odkazy na literaturu v textu jsou provedeny správně, citace v seznamu literatury místy vykazují nedostatky, např. zdroje [3] a [4] nejsou dostatečně specifické. Obecně práce působí promyšleným dojmem. Cíle práce nejsou zcela splněny. 2. a 5. cíl nejsou řešeny vůbec, řešení 3. a 4. cíle obsahuje věcné nedostatky. Postup vyhodnocení způsobilosti použitý v práci nevychází ze zavedených postupů jako AIAG MSA nebo VDA 5 a dle mého názoru jeho výsledek neumožňuje posouzení způsobilosti měřicího systému. Na druhé straně zadání ve schváleném znění dle mého názoru náročností neodpovídá bakalářské práci, bylo by náročné i pro diplomovou práci. Např. cíl vyhodnocení dopadů navrženého systému vyhodnocení způsobilosti na kvalitu výroby je v časovém horizontu řešení bakalářské práce naprosto nesplnitelný. Ani samotný název se k povaze řešeného problému nehodí, problematika tribologie není v charakteristice a cílech zadání vůbec zmíněna a studentka se jí v práci hlouběji nevěnuje, protože vzhledem k povaze řešeného problému na to nebyl důvod. Na základě svých dosavadních zkušeností s vedením bakalářských prací se domnívám, že tyto nedostatky zadání zásadně přispěly k nesplnění cílů práce. Pokud nepřihlédnu k zadání, hodnocená práce odpovídá rozsahem i hloubkou průměrné bakalářské práce na FSI VUT. Za jiných okolností bych jí hodnotil výrazně lepší známkou, než uděluji. Vzhledem k zadání však práce obsahuje závažné nedostatky. I přesto, zejména protože nevhodné je již samotné zadání což není chybou studentky, doporučuji práci k obhajobě s hodnocením E - dostatečně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání F
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod E
Vlastní přínos a originalita E
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry E
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii E
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací D
Navrhovaná známka
E

Otázky

eVSKP id 117483