BECK, B. Nízkoteplotní zkoušky a lomová houževnatost vybraných keramických materiálů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Chlup, Zdeněk

Předložená diplomová práce čítá 99 stran textu doplněného o obrázky, grafy a tabulky. Práce je logicky rozčleněna do sedmi číslovaných kapitol doplněných o seznam použité literatury, seznam zkratek a symbolů a přílohami. Po stručné motivaci v úvodu je pozornost věnována zejména keramickým materiálům požívaných v praxi. Následuje kapitola věnující se popisu vybraných vlastností konstrukčních keramických materiálů se zaměřením na získání lomově mechanických charakteristik. Samostatná kapitola je věnována karbidu křemíku, jeho struktuře a degradaci vlivem různých vlivů. V následující kapitole jsou formulovány cíle práce. Experimentální část se zabývá popisem vybraných materiálů a použitými metodikami při hodnocení změn lomově mechanického chování při snížených teplotách. Následuje kapitola shrnující dosažené výsledky získané na obou studovaných materiálech a to jak analýzou mikrostruktury tak i hodnocením lomového chování. V diskusní části jsou výsledky měření lomové houževnatosti dvěma metodami dány do souvislosti s mikrostrukturou. Vliv snížené teploty na lomové chování je popsán v souvislosti s možnými vlivy působícími na výsledky měření. Následuje faktografická analýza lomových ploch. Dosažené výsledky jsou zevrubně shrnuty v kapitole „Záver“. V práci bylo použito 40 literární pramenů. Značná část těchto zdrojů informací byla v anglickém jazyce, což prokazuje diplomantovu schopnost pracovat s cizojazyčnou odbornou literaturou. Student pracoval samostatně a většinu experimentální práce prováděl vlastnoručně, včetně výroby experimentálního zařízení pro tepelné cyklování. Byl iniciativní a přicházel s vlastními řešeními dílčích úkolů. V případech, kde obsluha zařízení vyžadovala přítomnost školené obsluhy (například EDS analýza), byl vždy přítomen dané analýze a podílel se na přípravě vzorků a vyhodnocení získaných dat. Diplomant zvládl použití přístrojového vybavení keramografické laboratoře, zařízení na přípravu vrubů, z části obsluhu zařízení v mechanické laboratoři, obsluhu mikroskopů včetně obrazové analýzy a základní ovládání SEM. Díky systematické práci diplomanta bylo možné základní plánovanou analýzu lomového chování za snížené teploty na dvou materiálech doplnit o vliv cyklického teplotního zatěžování u karbidu křemíku. Je nutné ocenit diplomantovu dlouhodobou aktivitu, jelikož se tématu aktivně věnoval již od začátku čtvrtého ročníku. Je nutné zmínit, že téma bylo zcela neprobádané, jelikož v současné době není dostupná odborná literatura věnující se vlivu nízké teploty na lomové chování keramických materiálů. Díky tomu považuji tuto práci za velmi hodnotnou a přínosnou, ukazující vliv měřící metody na výsledky stanovení lomové houževnatosti při nízkých teplotách u keramických materiálů. Student Bc. Branislav Beck, autor práce, prokázal schopnost samostatně řešit danou problematiku a následně ji zpracovat do přehledné práce. Velmi doporučuji tuto diplomovou práci k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Drdlík, Daniel

Předložená diplomová práce Bc. Branislava Becka se zabývá vyvinutím a realizováním metodiky zkoušení lomové houževnatosti keramických materiálů při pokojové až kryogenní teplotě. V práci jsou srovnány dva keramické materiály s různou mikrostrukturou: slinovaný karbid křemíku a tavený čedič. Tyto materiály byly připraveny do tvaru těles pro tříbodový ohyb a opatřeny rovnými nebo Chevronovými vruby. Lomová houževnatost materiálů byla stanovena za pokojové teploty, při -100°C a po 100 cyklech v teplotním režimu 40 až -196°C. Získané výsledky byly vyhodnoceny dle norem, korigovány pro vyloučení neplatných měření a podrobeny fraktografické analýze. Ze získaných dat byly učiněny přehledné a smysluplné závěry. Diplomová práce je připravena velmi pečlivě, neobsahuje gramatické chyby a překlepy. Rozčlenění práce je logické a její náplň plně koresponduje s cíly práce. Součástí textu je celkově 23 rovnic, 79 obrázků a 28 tabulek včetně příloh. K práci mám jen tři výtky: - Práce obsahuje několik významových nepřesností. - Tavený čedič, který byl použit pro experimentální práci, není součástí teoretické části, kde byl velmi podrobně rozebrán druhý testovaný materiál – karbid křemíku. - V experimentální části se vyskytuje množství nadbytečných informací (podrobné popisy). Uvedené výtky ovšem nijak nesnižují kvalitu diplomové práce. Souhrnně lze práci hodnotit kvalitativně i kvantitativně jako nadstandardní a doporučit ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 80193