JELÍNEK, T. Detekce kyslíku pomocí senzoru plynů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Prášek, Jan

Předmětem diplomové práce byla oblast detekce plynů. Konkrétně se práce zabývala detekcí kyslíku pomocí polovodivých vodivostních senzorů plynů na bázi SnO2. V teoretické části práce se student zabývá vybranými výrobními technologiemi senzorů a jejich parametry. Dále se zabývá chemickými senzory plynů, kde se detailně zabývá vodivostními senzory plynů, kyslíkem a stanicí pro charakterizaci senzorů plynů. Celou teoretickou část zpracoval student Tomáš Jelínek zcela samostatně s použitím jím vybrané i vedoucím doporučené literatury, ze které vybral a zpracoval nejpodstatnější části, které následně využil při zpracovávání praktické části diplomové práce. Experimentální část práce se zabývá stanovením kyslíku na vlastních a komerčních SnO2 senzorech. Dosažené výsledky přehledně vyhodnotil a porovnal i s literaturou. Student Tomáš Jelínek přistupoval z počátku k práci na projektu velmi laxně a během prvního semestru pátého ročníku jsme ani netušil, zda bude vůbec na projektu pokračovat. Zlom začal až na začátku druhého semestru, kdy se student najednou objevil a začal se práci a studiu samostatně věnovat. Během řešení student přicházel s návrhy řešení situací a problémů. I přesto, že nezačal s experimentální částí práce včas, dokončil práci s mírným předstihem. Celková kvalita práce je na dobré úrovni. Jejím obsahem student přispěl k základní charakterizaci elektrochemické stanice a vlastního senzoru plynů. Výsledky řešení práce povedou k jejich dalšímu rozvoji. S ohledem na uvedené skutečnosti navrhuji hodnocení C (77b.)

Navrhovaná známka
C
Body
77

Posudek oponenta

Pytlíček, Zdeněk

Student Tomáš Jelínek se ve své diplomové práci zabývá problematikou detekce plynů. V teoretické části se soustředí především na polovodivé senzory plynů. V praktické části charakterizoval senzory s SnO2 aktivní vrstvou při detekci kyslíku za pomocí automatizované měřicí stanice. Zadání této práce vzešlo z požadavků výzkumu Laboratoře mikrosenzorů a nanotechnologií na Ústavu mikroelektroniky VUT v Brně. Úvod práce je napsán zbytečně zdlouhavě a nevystihuje hlavní směr práce. Obsahově je práce pojata příliš obecně. Například celou 2. kapitolu „Senzory, jejich výroba a parametry“ by bylo pro přílišnou obecnost možno zcela vypustit. Informace uváděné v rámci teoretické části jsou často opakovány i na jiných místech. V dalších oddílech, které se týkají praktické části měření, je již práce vzhledem k zadání zpracována výstižněji. Jsou zde přehledně prezentovány naměřené hodnoty. Hůře bych hodnotil závěrečné shrnutí přínosu celé diplomové práce, které mohlo být popsáno více do detailu. Formální zpracování práce odpovídá požadovaným normám a je na dobré úrovni. Vytknou lze jen detaily jako je horší kvalita obrázků, například obrázku 3.9 nebo 4.5. Občasné použití neexistujících pojmů jako laserový teploměr, což také příliš nepřispívá odbornosti práce. Dle mého názoru je celkové řešení této diplomové práce spíše na úrovni bakalářské práce, nicméně splňuje všechny body zadání. Předkládané výsledky budou jistě přínosem pro další výzkum. Vzhledem k předcházejícím připomínkám navrhuji známku C/75b a doporučuji tuto práci k obhajobě.

Navrhovaná známka
C
Body
75

Otázky

eVSKP id 54644