PETEREK, J. Analýza variability srdečního rytmu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Kozumplík, Jiří

Hlavním cílem práce bylo zpracování tachogramů intervalů RR pro odhad výkonového spektra signálů HRV, kde autor realizoval několik metod pro převzorkování neekvidistantích posloupností intervalů RR: interpolaci lineární, interpolaci kubickými splajny i pomocí filtrace posloupnosti neekvidistantních jednotkových impulsů a porovnával odtud vyplývající odhady výkonových spekter. Pro samotné odhady výkonových spekter signálů HRV použil neparametrické i parametrické metody. Zadání projektu beze zbytku splnil. Kromě uvedeného navrhl jednoduchý detektor komplexů QRS a jednoduchý způsob detrendizace signálu HRV. Detekci i detrendizaci lze určitě leccos vytknout - jejich cílem bylo získat posloupnost hodnot intervalů RR, kterou měl autor zpracovat podle pokynů v zadání a vzájemně porovnat získané výsledky. Přístup autora k řešení projektu i realizované metody hodnotém velmi kladně, slabší je vlastní zpracování a přehlednost textu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 50/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) B 17/20
Formální zpracování práce E 10/20
Využití literatury D 6/10
Navrhovaná známka
B
Body
83

Posudek oponenta

Janoušek, Oto

Student v předkládané práci zpracovává tachogram a odhaduje výkonové spektrum HRV pomocí několika metod. Nad rámec zadání pak ještě zpracovává elektrokardiografický signál vlastním detektorem R vln. V teoretické části jsou občas obsaženy nepřesnosti v terminologii a některá pasáže nejsou na první přečtení zcela srozumitelné. Dále se student v práci zabývá možností filtrace signálu, kterou řeší filtraci nulováním spektrálních čar, u kterých sám správně poznamenává, že jsou závislé na délce signálu a tak nejsou příliš vhodné k použití. Protiopatření ale v práci chybí. Nicméně R detektor nebyl v zadání požadován a proto je použití pouze jednoho signálu akceptovatelné. V praktické části student zcela splňuje požadavky zadání a přestavuje několik možností výpočtu výkonových spekter, a taky zhodnocuje jejich využítí a výsledky srovnává s jinými publikacemi. Navíc zadání rozšířil o detektor R vln, který užívá pro dva způsoby tvorby tachogramu. Přestože kvalitu práce mírně snižuje její lingvistické zpracování, jedná se o velmi dobrou práci, která beze zbytku splňuje zadání.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Odborná úroveň práce B 40/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse C 15/20
Formální zpracování práce E 5/10
Navrhovaná známka
B
Body
80

eVSKP id 39563