HOCHMAN, O. Vliv fraktální geometrie na turbulentní proudění [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Rudolf, Pavel

Bc. Ondřej Hochman ve své práci navázal na svou práci bakalářskou, tj. výzkum vlivu fraktální geometrie clony na velikost hydraulických ztrát. V bakalářské práci se věnoval experimentům, práce diplomová měla výsledky potvrdit a osvětlit důvody pro menší disipaci energie u fraktálního tvaru clony na základě CFD modelu. Je nutné zdůraznit, že výpočtové modelování bylo poměrně náročné, jedná se o proudění vícefázové. Navíc, protože fraktální geometrie ovlivňuje turbulentní charakteristiky, byl využit i hybridní model turbulence. CFD model potvrdil výsledky experimentu v oblasti bez kavitace, z časových důvodů se již ale nepodařilo provést detailnější rozbor kavitujícího proudění a podrobnější prozkoumání turbulentních charakteristik. Totéž se týká i dynamických vlastností. Ač, především ve druhé polovině, pracoval student poměrně intenzivně, postrádal jsem více samostatnosti a vlastního úsudku. Bohužel nebyl zdaleka využit potenciál tématu, ale podařilo se alespoň vytvořit základ pro budoucí navazující práce. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím C/dobře.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu D
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Štefan, David

Diplomová práce pojednává o CFD simulaci dvou odlišných clonek, kde jedna z nich je ve formě fraktální geometrie. Hlavním cílem práce byla korelace experimentálních dat s výpočtem a následná studie turbulentního charakteru proudění za jednotlivými clonkami. Důležitým aspektem práce je také zaměření na vícefázové proudění s kavitací, které se v experimentu vyskytuje při vyšších průtocích. Výsledky jasně ukazují, že aplikace vícefázového výpočtu je ke srovnání s experimentem nezbytná. V práci se vykytuje několik bodů k diskuzi, jako například: - Na obr. 5.2 (str. 31) je vidět, že při experimentu je před clonou v blízké vzdálenosti koleno, které jistě může ovlivnit tvar rychlostního profilu. V CFD modelu byly rychlostní profily před-počítané na geometrii potrubí o konstantním průměru D a délce 10D. Nerovnoměrný rychlostní profil vstupující na clonu, která nemá rotační symetrii, pak může například způsobit nepatrné odchylky vzhledem k tomu, jak byla clona natočena. - Bylo by dobré uvést alespoň stručně základní parametry kvality vytvořených sítí, jako například ortogonalita či aspect ratio. - Na str. 40, hodnota y+ kolem 5 je horní hranice pro modely využívající integraci ke stěně. Pro důležitá místa s ohledem na proudění je vhodnější zajistit y+

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 117993